Britanska obaveštajna agencija MI5 skinula je oznaku tajnosti sa dosijea o kraljici Elizabeti II, koja je preminula 8. septembra 2022. godine, u slučaju sovjetskog agenta Entoni Blanta, piše "Gardijan". Kako piše britanski list, ona nije znala devet godina da on živi u njenom domu.
Njegov posao bile su sve umetničke slike u kraljevskoj palati. Blant je priznao da je špijun 1964, a ona je to saznala tek 1973. godine.
Entoni Blant, istoričar umetnosti po profesiji, priznao je u aprilu 1964. godine da je bio sovjetski špijun. U istim dokumentima navodi se da je vlada tadašnjeg premijera Edvarda Hita zatražila od ličnog sekretara kraljice Elizabete II, Martina Čarterisa, da je obavesti da je Blant špijun.
Čarteris je uradio svoj posao i naveo je da je ona tu informaciju primila "mirno i bez iznenađenja". Direktor MI5 u to vreme, Majkl Henli, rekao je u martu 1973. godine da je kraljica "očigledno to znala jer joj je neko to pomenuo tokom 1950-ih".
Henli je četiri meseca pre otkrića za Blanta, pozvao kraljevsku palatu kako bi apelovao na prekid saradnje sa njim. On je, međutim, ostao na funkciji i nagrađen je odličjem viteza iako je za Rusiju vršio posao špijunaže.
Čarteris je dalje tada objasnio da kraljica svakako nije bila oduševljena Blatnom i da zbog toga i nije provodila previše vremena sa njim. Entoni Blant preminuo je 1983. godine u 76. godini.
Njega su, kako saznaje britanski list, Rusi regrutovali još početkom 1930-ih. U naredne dve godine bi trebalo da bude objavljeno još oko hiljadu dokumenata o komunikaciji pokojne kraljice Elizabete II i njenog supruga princa Filipa.
Dokumenta bi trebalo da budu objavljena pet godina nakon smrti kraljevskog para, a u kraljevskoj palati su već počele interne diskusije o tome kako postupiti sa tim papirima i šta bi trebalo da ostane poverljivo. Među dokumentima će verovatno biti događaji koji su obeležili vrhunce i padove tokom njene 70-godišnje vladavine, zatim razgovori sa članovima kraljevske porodice i vladinim službama, podaci o putovanjima u inostranstvo i drugim detaljima u vezi sa rođenjima, smrtima i razvodima unutar porodice.
Većina javnih dokumenata od istorijskog značaja se uglavnom objavljuje posle 20 godina, ali postoje izuzeci kada je reč o vladinim papirima važnim za nacionalnu bezbednost. Arhivi kraljevske porodice iz Vindzora se ne smatraju javnim dokumentima.
BONUS VIDEO:
(MONDO)
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.