Slušaj vest

Američki državni sekretar Marko Rubio doputovao je u Brisel gde će učestvovati na sastanku ministara spoljnih poslova zemalja NATO-a, a po dolasku je izjavio da Amerika ne planira da napušta ovaj pakt. Komentare da će Amerika izaći iz NATO nazvao je "histerijom", a još jednom je ponovio da će SAD ostati deo ovog vojnog pakta.

"SAD ostaju privržene NATO-u, ali naši evropski saveznici moraju povećati izdatke za odbranu. Donald Tramp nije protiv NATO-a, nego je protiv onog NATO-a koji nema potrebne kapacitete i koji sadrži članice koje ne ispunjavaju svoje obaveze", bila je Markova poruka po dolasku u Brisel.

Rubio je takođe podsetio da je Tramp tražio od država članica da potroše pet odsto svog BDP-a na odbranu i da "SAD neće moći da budu toliko posvećene bezbednosti kontinenta".

"Želimo da napustimo ovaj sastanak sa razumevanjem da smo na realnom putu ka cilju od pet odsto, koji uključuje i SAD. Niko iz Evrope ne očekuje da će se to desiti za godinu-dve, ali je važno da se na tome radi", rekao je on.

S druge strane, zemlje članice NATO-a iz Evrope trebalo bi da Rubiju na ovom sastanku predstave svoj plan povećanja izdataka za odbranu, ali i da pokušaju da se uključe u razgovore koje Tramp vodi sa Vladimirom Putinom o okončanju ruske agresije na Ukrajinu.

BONUS VIDEO:

02:52
OVO SU INFORMACIJE O RAZGOVORU TRAMPA I PUTINA! Ruski predsednik predaje ove ukrajinske vojnike Kijevu, a evo šta kažu i analitičari Izvor: Kurir televizija