Ovim je završen 16-godišnji sudski proces protiv 189 optuženih, od kojih je na smrt osuđeno njih 13, među kojima osnivač i vođa sekte Ćizuo Macumoto, poznatiji kao Šoko Asahara, koji je na smrt osuđen u februaru 2004, prenele su agencije.

Vrhovni sud odbacio je zahtev da se poštedi život poslednjem preostalom optuženom Seićiju Endu, zbog učešća u napadima u Tokiju i Macumotou.

Predsedavajući veća Seiđi Kanecuki je rekao da je Endo imao "vodeću ulogu u proizvodnji sarina, znajući za čega se on može upotrebiti".

Agencija Kjodo navodi da do sada nijedan od pripadnika japanske sekte nije pogubljen, jer je po proceduri potrebno sačekati dok se ne okončaju postupci protiv svih učesnika.

Trojica pripadnika sekte su u bekstvu i za njima je izdata poternica, navodi japanska novinska agencija.

U napadu sarinom na tokijski metro, u martu 1995. godine, život je izgubilo 13, a povređeno 6.300 ljudi. Prethodno je u sličnom napadu u gradu Macumotu, u junu 1994. godine, ubijeno osam, a povređeno 200 ljudi.

Članovi sekte umešani su i u ubistvo advokata koji im se protivio, 33-godišnjeg Cucumija Sakamota, njegove žene i sina, u novembru 1989. godine.

Povređeni i porodice žrtava napada nervnim gasom komentarišu da odluka Vrhovnog suda ne znači i da je slučaj završen.

Porodice smatraju da je istina i dalje nejasna uprkos dugogodišnjem suđenje i mole da se "slučaj Aum šinrikjo" ne zaboravi.

"Nismo čuli reči žaljenja, izvinjenje. To pokazuje šta je zaista Aum", rekla je Šizue Takahaši, čiji je suprug zaposlen u železnici izgubio život, preneo je AFP.

Kjodo je preneo reči bivšeg tužioca Takešija Cućimotoa da je slučaj ostao nedovoljno jasan jer Asahara nije hteo da govori o suštinskim tačkama iz optužbi.

Sekta je na vrhuncu popularnosti imala blizu 10.000 sledbenika, a preimenovana je 2000. godine u "Alef" i pod nadzorom je obaveštajne agencije za javnu bezbednost Ministarstva pravde, podsećaju agencije.

(Tanjug)