Mubarak je optužen da je naredio ubijanje demonstranata tokom pobune kojom je zbačen s vlasti prošlog februara. Sudija je odložio nastavak suđenja za 9. januar.

"Tužba traži maksimalnu kaznu protiv Mubaraka i ostalih optuženih, a to je smrt vešanjem", rekao je Rojtersu Mustava Katar, član tima tužilaca tokom današnjeg zasedanja suda.

Glavni tužilac Mustafa Sulejman rekao je danas da on smatra da je svrgnuti egipatski predsednik "politički i zakonski" odgovoran zbog ubijanja demonstranata tokom 18 dana pobune kojom je zbačen njegov režim, prošle godine.

Tužilac je rekao i da Mubarak nije učinio ništa da spreči ubijanja i da je znao za njih sa sastanaka sa svojim pomagačima, kao i preko regionalnih TV izveštaja i njegovih službi bezbednosti.

Sulejman je rekao da je Mubarakov šef bezbednosti, takođe optužen na suđenju, Habib el Adli odobrio upotrebu bojeve municije protiv demonstranata, a po naređenju Mubaraka.

"On (Mubarak) ne može nikada, kao vrhunski funkcioner, da tvrdi da nije znao šta se dešava", rekao je Sulejman sudu. "On je odgovoran za ono što se desilo i mora da snosi svu zakonsku i političku odgovornost za to", preneo je AP.

Tužilac je izneo da je Mubarak rekao istražiteljima da je odlučio da siđe s vlasti pošto je vojska odbila da hitno interveniše i pomogne da snage bezbednosti uguše proteste.

Mubarak je pozvao vojsku da izađe iz kasarni 28. januara, trećeg dana pobune i na dan kada su snage bezbednosti nestale s ulica pod još nerasvetljenim okolnostima.

Optužbe o naredbi za ubijanje demonstranata izrečene su trećeg dana tužiočevog izlaganja protiv Mubaraka i 10 drugih optuženih, uključujući njegova dva sina i njegovog šefa bezbednosti i bliskog saradnika Habiba el Adlija koji je u bekstvu.

Suđenje Mubaraku počelo je 3. avgusta, ali je odlagano iz proceduralnih razloga i zahteva odbrane da se zameni glavni sudija Ahmed Rifat.

Samo o tom je održano posebno suđenje koje je trajalo tri meseca da bi zahtev za izuzeće bio odbijen.

Mubarak je optužen za saučesništvo u ubijanju više od 800 ljudi tokom obračuna policije i vojske s demonstrantima i pobunjenim narodom, koji su i doveli do njegovog odlaska s vlasti 11. februara prošle godine. Na istom suđenju njegovi sinovi Alaa i jedno vreme navodni naslednik Gamal, optuženi su za korupciju.

Bivši egipatski predsednik bi mogao biti osuđen na smrtnu kaznu ukoliko bude dokazano njegovo saučesništvo u ubijanju demonstranata.

Dok se njegova dva sina nalaze u zatvoru, južno od Kaira, zajedno sa 40 pripadnika zbačenog režima, Mubarak se od hapšenja u aprilu nalazi u bolnici pod stražom.

(Tanjug)