Podaci o avionskim putnicima trebalo bi da budu dostavljani američkom ministarstvu za unutrašnju bezbednost i obaveštajnim službama u SAD, a oni uključuju više tipova ličnih informacija: ime, adresu, ali i broj pasoša ili kreditne kartice.

Predstavljen kao sredstvo za borbu protiv terorizma, taj sistem je uspostavljen posle terorističkih napada u SAD 11. septembra 2001. godine, prenosi francuski list "Mond".

Na juče održanom plenarnom zasedanju, 409 evropskih poslanika je glasalo "za", 226 "protiv", a 33 je bilo uzdržano, posle žustre debate oko ravnoteže između borbe protiv terorizma i zaštite privatnog života.

Krajem marta, komisija za građanske slobode je odobrila tekst sporazuma, a Sesilija Malstrom, evropska komesarka za unutrašnja pitanja, opisala ga je kao "kompromis".

Pravna osnova transfera podataka o putnicima već desetak godina je sporna tema između evropskih instanci i američkih vlasti, podseća francuski list.

Sporazum, o kojem se u više navrata pregovaralo od 2004. godine, stvara podele i među evropskim telima, kao što su Komisija, Savet i Parlament.

Evropska komisija pozdravlja "novi sporazum, koji je poboljšan u odnosu na sporazum iz 2007. godine, što se tiče jasnoće, pravne utemeljenosti i zaštite prava i bezbednosti građana", navodi se u zvaničnom saopštenju.

Međutim, liberalna holandska članica Evropskog parlamenta Sofi Int Veld, koja se protivi nacrtu sporazuma, zabrinuta je zbog toga što, kako kaže, ne postoji ograničenje u ciljevima korišćenja podataka i roku njihovog čuvanja, pa je, zaključuje ona, nemoguće osuditi eventualne zloupotrebe.

Sjedinjene Američke Države nedavno su najavile jačanje inicijative koja iziskuje transfer podataka, ne samo o evropskim putnicima koji avionom dolaze u SAD, već i iz susednih zemalja kao što su Kanada i Meksiko, navodi "Mond".

(Tanjug)