Portparol nemačke vlade Štefen Zajbert rekao je na konferenciji za novinare da "ukoliko su ovi izveštaji (o upotrebi fizičke sile) tačni onda je ovakvo ponašanje ukrajinskih zatvorskih vlasti neprihvaljivo i potpuno neadekvatno".

Timošenkova je inače u rukom napisanom pismu objavljenom na sajtu njene partije navela da je u petak stupila u štrajk glađu nakon što je toga dana prisilno odvedena u državnu bolnicu zbog čega nije prisustvovala novom sudskom procesu.

Ona je rekla da su je stražari udarili "pesnicom u stomak" i da je pomislila da su "to poslednji trenuci njenog života", navodi AFP.

"S obzirom na njeno slabo zdravstveno stanje, možete da zamislite kakve bi posledice mogao da ostavi štrajk glađu. Zbog toga je veoma važno da joj se omogući odgovarajući medicinski tretman", rekao je Zajbert i dodao da ponuda Nemačke što se tiče njenog lečenja "i dalje stoji", preneo je Rojters.

Tužilac Henadij Turin juče je rekao da ona nije htela da ode u bolnicu jer se plaši da će biti otrovana poput Viktora Janukoviča 2004. godine tako da su je stražari uhvatili i preneli do vozila kako bi je odvezli bolnicu.

Timošenkovu su ranije pregledali lekari iz Nemačke koji su ocenili da je potrebno da bude operisana zbog uklještenja nerava i da je zbog velikih bolova koje trpi nesposobna za sedenje u sudnici.

Protiv Timošenkove je u petak podignuta još jedna optužnica za proneveru novca i utaju poreza tokom devesetih godina prošlog veka dok je upravljala ukrajinskom energentskom kompanijom, a u sudnicu je donet krevet u kome bi ona trebalo da leži tokom procesa, dok je ona zatražila da joj se sudi u odsustvu.

Bivša premijerka osuđena je u oktobru prošle godine na sedam godina zatvora zbog potpisivanja štetnog gasnog ugovora sa Rusijom, a u međuvremenu je protiv nje pokrenuto nekoliko krivičnih postupaka zbog utaje poreza i finansijskih malverzacija.

(Tanjug)