"Uprkos neformalnoj prirodi događaja, planirana je razmena mišljenja o aktuelnoj ekonomskoj situaciji u Rusiji i EU", izjavio je večeras portparol predsednika Dmitrij Peskov ističući da će zvanični razgovori započeti sutra ujutro.

Putin će razgovarati sa predsednikom Saveta EU Hermanom van Rompejem, predsednikom Evropske komisije Žoze Manuelom Barozom i šeficom EU diplomatije Ketrin Ešton, a na dnevnom redu su teme evrozone, bilateralnih odnosa Moskve i Brisela uključujući viznu liberalizaciju, goruće međunarodne teme, kao i mogućnost obnavljanja i nadgradnje partnerskog sporazuma.

Osnova za partnerske odnose Rusije i EU je Sporazum o partnerstvu i saradnji iz 1994. godine koji je 1997. godine stupio na snagu i istekao posle 10 godina, a obuhvatao je politički dijalog, ekonomiju, trgovinu, pitanja konkurencije, zaštite intelektualne svojine i druge oblasti.

Iako se sporazum automatski produžuje svake godine, Brisel i Moskva su još 2008. godine započeli pregovore o pripremi novog dokumenta, sporazuma o modernizaciji partnerstva.

Uprkos tome što su razgovori o novom sporazumu više puta prekidani, održano je 13 rundi razgovora i oni će biti nastavljeni u Sankt Peterburgu, a obe strane imaju u vidu da je Rusija treći najveći partner u trgovinskoj razmeni sa EU posle SAD i Kine, a Evropa je najveći uvoznik ruskog gasa.

Energija će i ovoga puta biti jedna od važnih tema razgovora zbog čega je u sastavu evropske delegacije i komesar za energiju Ginter Otinger.

Od međunarodnih tema najviše pažnje biće posvećeno sirijskoj krizi, situaciji na Bliskom istoku, kao i situacija u vezi sa nuklearnim programima u Severnoj Koreji i Iranu.

Jedno od praktičnih pitanja koje zaokupljuje ovdašnju javnost jeste vizna liberalizacija, odnosno međusobno ukidanje viza za turistička putovanja u države Šengenske unije za ruske državljane i obratno.

Prema onome što je dosad izrečeno na tu temu, Moskva je spremna da odmah primeni bezvizni režim za građane EU koje su obuhvaćene "šengenom", dok je EU i dalje rezervisana u pogledu rokova u kojima bi Rusi mogli da dobiju "beli šengen" za EU.

Ovdašnji analitičari i eksperti naglašavaju da ne treba imati prevelika očekivanja od predstojećeg samita, ali bi on mogao da predstavlja dobru pripremu za naredni samit G-20 u Meksiku, kasnije ovog meseca, pre svega kada je reč o ruskom doprinosu rešavanju problema u evrozoni.

Samiti Rusije i EU održavaju se dva puta godišnje, najpre u Rusiji, a zatim u drugoj polovini godine u EU.

(Tanjug)