• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Niko kriv za smrti žena posle transplantacija

Sud je odlučio da nema krivaca u slučaju kada su 2006. tri žene u državi Viktorija umrle mesec dana nakon što su im presađeni organi čoveka poreklom iz Srbije.

Donor se zarazio mišjim virusom prilikom posete rođacima u zavičaju, a posle višegodišnje istrage sud je ocenio da je proces kontrole organa bio adekvatan i da se smrt nije mogla predvideti.

Kako je objavio "Sidnej morning herald", žene su primile organe Jove Vranješevića koji je umro u decembru 2006. godine po povratku u Melburn posle tromesečnog boravka kod rođaka u Srbiji.

Porodica je odlučila da donira organe, posle čega su Karen Vilkinson i Karmelini Sirijani preseđeni Vranješevićevi bubrezi dok je Gurpal Sandhu dobila njegovu jetru. Transplantacije su izvršene u bolnicama u Melbrunu.

Međutim, samo nekoliko dana po zahvatu pacijentkinje su dobile komplikacije i sve tri su umrle u roku od sedam dana u januaru 2007. godine, što je bio razlog za pokretanje istrage.

Istraga je pokazala da je Vranješević tokom boravka u Srbiji bio zaražen limfocitarnim horiomeningitisom, infektivnim virusom koga šire kućni miševi i da je kada se vratio kući imao glavobolje i bolove u ekstremitetima. Umro je od moždanog udara 12 dana po povratku u Melburn.

Lekar koji je svedočio u istrazi je rekao da je Vranješević imao virus, ali da to nije bio uzrok smrti.

Međutim, tri žene su, takođe, dobile virus što je najverovatnije bila pozadna tih smrtnih slučajeva. Pomenuti virus nije otkriven u državi Viktorija ni pre ni posle toga.

Istraga je pokazala i da lekari nikada nisu pitali Vranješevićevu porodicu kakve je on zdravstvene probleme imao pre nego što su donirani njegovi organi.

Doktor Majk Fink, lekar koji je izvadio organe, zaključio je da su oni u dobrom stanju, a istražni sudija Odri Džejmison je ocenila da je proces kontrole organa za transplantaciju bio adekvatan i da se smrt pacijentkinja nije mogla predvideti ili sprečiti.

Ona je, ipak, navela da je potrebna bolja unutrašnja komunikacija i koordinacija između bolnica koje se bave transplantacijom kao i bolja komunkacija sa porodicama pacijenata, ali da pri tom treba paziti da se porodice ne odvrate od doniranja organa u čemu Australija ionako oskudeva.

(Tanjug, ilustracija: Guliver/Getty Images/Thinkstock)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image