Kong Dongmei, u ranim četrdesetim, i njen muž Čen Dongšeng su s bogatstvom koje se procenjuje na pet milijardi juana, oko 815 miliona dolara, rangirani na 242. mesto liste najbogatijih ljudi Kine koje je objavio kineski finansijski časopis Nju forčun.

Kong je unuka Maoa i njegove treće žene He Cidžen. Posle studija na Univerzitetu Pensilvanija u SAD ona je 2001. otvorila knjižaru u Pekingu gde je prodavala knjige o Maou i promovisala "Crvenu kulturu".

Nakon 15 godina zajedničkog života Kong se udala za Čena 2011, koji je vlasnik kompanije za osiguranje, aukcijske kuće i kurirske firme, piše časopis pozivajući se na izveštaje kineskih medija.

Par ima dve ćerke i sina, piše časopis, što bi moglo da predstavlja kršenje striktne kineske politike jednog deteta.

Pojavljivanje imena Kong na listi bogataša izazvalo je žučnu debatu na društvenoj mreži Veibo, kineskoj verziji Twittera, gde su je mnogi učesnici optužili za izdaju dede koji je bio "veliki učitelj proleterske revolucije" i borac protiv iskorišćavanja siromašnih od strane bogatih gazda.

"Potomak predsednika Maoa, koji nas je poveo da iskorenimo privatno vlasništvo, udala se za kapitalistu i prekršila politiku planiranja porodice rodivši mu troje nezakonite dece", napisao je Luo Čongmin, vladin savetnik iz jugozapadne Kine.

"Da li je Kong Dongmei... platila neku kaznu pošto je bila ljubavnica više od 10 godina i rodila troje dece?", upitao je drugi korisnik onlajn mreže Virtual Liangšao.

Drugi, međutim, kažu da je milioner u stvari njen muž, koji je stvorio bogatstvo pre nego što su se uzeli.

"Kong se samo udala za bogatog muža. To se ne može pripisati Maou", napisao je korisnik veiba Vang Nanfang.

(Tanjug)