• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U svetu 1,6 milijardi muslimana

Izvor Fonet

U svetu živi oko 1,6 milijardi muslimana, odnosno 23 odsto populacije, podaci su religijskog istraživačkog centra iz decembra 2012. godine.

To znači da je islam druga po veličini svetska religija čiji sledbenici ne počinju mesec Ramazan u isto vreme niti poste isti broj sati.

Iako je Bliski istok mesto pojave islama, zanimljivi su podaci da su dva od tri stanovnika azijsko-pacifičke regije muslimani, a samo u Indoneziji živi više od 209 miliona muslimana.

U Evropi živi 43 miliona i 490 hiljada, u Severnoj Americi tri miliona i 480 hiljada, a u Latinskoj Americi 840 hiljada muslimana.

Stanovnici Ujedinjenih Arapskih Emirata suzdržavaju se od hrane i pića 15 sati dnevno u toku ramazana. To nije nimalo lako u zemlji u kojoj temperatura u toku jula dostigne i 50 stepeni.

Vreme posta varira od zemlje do zemlje. U Švedskoj, domovini više od 350.000 muslimana, posti se 21 sat, dok je u Argentini period posta samo devet sati.

Za prekid posta po zalasku sunca muslimani najčešće koriste urme, tako da prodaja ovog voća znatno poraste tokom ramazana. Postoje brojni nazivi za različite vrste urmi, a 2009. godine mogle su se kupiti i urme Obama, nakon što je američki predsednik posetio Egipat.

Urme nazvane Trg Tahrir mogle su se kupiti 2011. godine, a kako javlja Al Arabiya, širom Egipta se još prodaju urme Sisi. Procenjuje se da je 2011. ubrano 7,5 miliona tona ovog voća.

Humanost je jedna od pet osnovnih obaveza svakog  muslimana, a ramazan je vreme u kojem se ova oblast smatra posebno važnom, jer se smatra da su tada ljudska srca najmekša i najdarežljivija.

Zekat podrazumieva davanje četrdesetog dela svoje imovine sirotinji, odnosno 2,5 odsto u novcu ili robi.

U Omanu postoji član zakona o radu u kojem stoji da je rad duži od šest sati tokom ramazana protivan zakonu.

U muslimanskim zemljama se u toku ovog meseca smanjuje produktivnost, a raste potražnja za kulturnim i religijskim proizvodima i darovima.

U Saudijskoj Arabiji danas živi 6,5 miliona stranaca. Od toga je 1,8 miliona Indijaca i 1,4 miliona Filipinaca. Ipak, ova zalivska kraljevina nije velikodušna prema njima u toku ramazana.

U sredu je objavljeno upozorenje da će svaki stranac koji jede, pije ili puši na javnom mestu za vreme ramazana biti suočen sa zakonskim posledicama, a kazne su zatvor, bičevanje ili deportacija.

Istovremeno, u kineskoj regiji Ksinjiang muslimanskim manjinama su zabranjene aktivnosti koje se odnose na ramazan.

Dužina ramazana se iz godine u godinu menja, jer je islamski kalendar lunarni. Ove godine, 1434. po Hidžri, ponovo se pojavilo neslaganje u vezi sa početkom meseca posta, pa su u nekim zemljama vernici počeli post u utorak, a u nekim u sredu.

Reč je o tome da Arapi zagovaraju tradicionalni metod utvrđivanja izlaska mladog meseca golim okom, dok ostali, među kojima je Turska, pojavljivanje mladog meseca utvrđuju naučnom metodom, piše "Gardijan" (The Guardian).

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Melek

Muslimani su prije svjega dobri ljudi

special image