"Program Prizma (nadgledanja ličnih podataka preko elektronskih komunikacija) probudio je Evropljane i istakao potrebu striktnog poštovanja pravila", rekla je Riding za AFP za vreme neformalnog sastanka sa ministrima pravde iz zemalja EU u Viljnusu (Litvanija).

Podaci su se skupljali preko programa Prizma koji je ustanovljen 2007. godine, a koji je od tada rastao. Kroz godine je Prizma postao glavni izvor informacija za NSA, krovnu američku špijunsku agenciju, zaduženu izmedu ostalog za nadgledanje elektronskih komunikacija.

Otkriće da je taj program sprovodila vlada SAD, izazvao je veliko nezadovoljstvo, posebno što su špijunirani giganti kao što su Google, Skype i Facebook a agencija NSA je prikupljala lične podatke i preko imejl poruka, telefonskih poziva, veb pretraživača, navodi francuska agencija.

Riding je kazala da zajednička deklaracija po završetku sastanka u Viljnusu koju su priredile Francuska i Nemačka, predstavlja prekretnicu i da se zahvaljujući njoj sada krenulo napred ka predlaganju dugo odlaganih zakona.

Na tom sastanku, ministri pravde Francuske i Nemačke založile su se za "visok nivo zaštite ličnih podataka".

Prema njima, pristup ličnim informacijama iz SAD biće striktno ograničen i kontrolisan.

"Ljudi moraju da znaju koje lične podatke prikupljaju telekomunikacione kompanije, u kojoj se meri ti podaci transferišu stranim vlastima i u koju svrhu", rekla je Riding.

To je, kako je ona istakla, i zajednički stav Francuske i Nemačke i kao takav veoma koristan razvoj situacije.

Prema njoj, pojedini ministri žele da se novi zakoni primenjuju što pre, ali je prema njoj, zbog velikog broja amandmana, realno da se to učini 2014. godine.