Biračka mesta, njih oko 21.000, otvorena su za 6.8 miliona birača jutros u osam časova, ali se u mnogim mestima kasnilo sa njihovim otvaranjem, jer je birački materijal stigao u poslednjem momentu, prenosi Rojters.

Predsednički kandidati obećali su da će početi sa obnovom zemlje i procesom pomirenja, a pretnje jedne islamističke grupe da će napasti birališta samo su podsetila na krhke bezbednosne prilike uprkos uspešnoj intervenciji francuske vojske protiv sledbenika Al Kaide.

Islamistički separastisti preuzeli su prošle godine kontrolu nad severom Malija, bivšom farncuskom kolonijom, pošto je vojska izvela državni udar i zbacila predsednika.

Nekoliko hiljada francuskih vojnika započela je potom u januaru akciju protiv pobunjenika, dok je trenutno misija UN angažovana na stablizaciji bezbednosti.

Ishod predsedničkih izbora od ogromnog je značaja kako bi se napravio korak napred u oporavku siromašnog Malija, koji je pre krize od prošle godine, uspeo da postane treći po redu proizvođač

zlata u Africi.
Većina kandidata na izborima prisutno je već 20 godina na političkoj sceni. Favoriti na izborima su dvojica bivših premijera Ibrahim Bubakar Keita, poznat kao IBK, i Modibo Sidibe.

Kandidati sa velikim izgledima na pobedu su i bivši ministar finansija Sumaila Cise, a veruje se da će podršku mlađih birača privući kandidat najveće partije ADEMA, Dramane Dembele.

Ukoliko u prvom glasu nijedan kandidat ne osvoji više od 50 odsto glasova, drugi krug izbora biće održan 11. avgusta.

Šef posmatračke misije EU u Maliju Luis Mišel kaže da je "pozitivno iznenađen" pripremama vlasti za izbore i adekvatnošću uslova za njihovo održavanje imajući u vidu sumnje da će zemlja biti u stanju da organizuje poštene izbore.

Mali čekaju tri milijarde pomoći međunarodne zajednice za obnovu zemlje, a novog šefa države mirovni pregovori sa separatistima iz plemena Tuareg koji su dozvolili da se održe izbori u oblastima koje drže pod kontrolom, ali ne i da polože oružje.

I Francuska iščekuje uspešan završetak izbornog procesa jer bi joj to omogućilo da smanji prisustvo svojih 3.000 vojnika u Maliju i prepusti brojnijoj misiji UN, od 12.600 pripadnika, kontrolu bezbednosti.