Nakon gotovo sedam sati većanja petoro vrhovnih sudija izrekli su večeras konačnu presudu Berluskoniju.
Sud je potvrdio četvorogodišnju kaznu zatvora, od koje su tri godine kasnije oduzete na osnovu Zakona o amnestiji, iako je Berluskoni uveren da će mu, umesto nje, biti dodeljen društveno korisni rad ili kućni pritvor.
Petočlano sudsko veće počelo je današnje razmatranje posle dva dana iznošenja argumenata tužilaštva i Berluskonijeve odbrane.
Ova odluka dugo je i s nestrpljenjem očekivana, jer bi od nje mogla da zavisi sudbina vlade premijera Enrika Lete, kome je za opstanak potrebna podrška Berluskonijeve partije desnog centra Narod slobode.
Berluskonijevi advokati odbrane pokušali su da izbegnu osuđujuću presudu, a advokat Franko Kopi, ponudio je sudu alternativu: da naloži novo suđenje, što bi moglo da dovede do umanjenja kazne zabrane bavljenja javnom funkcijom.
Presuda, takođe, povlači za sobom proceduru povlačenja Berluskonija iz Senata, bivšem premijeru moglo bi da bude zabranjeno i da se kandiduje na izborima tokom zabrane.
Nije nemoguće ni da sud preinači presudu, što se veoma retko dešava, ili da vrati slučaj Apelacionom sudu, ukoliko ustanovi da je u prethodnim procedurama bilo grešaka.
Predsednik Italije Djorđo Napolitano poručio je večeras da treba očuvati mir i slogu u zemlji, posle presude Kasacionog suda kojom je potvrđena zatvorska kazna bivšem premijeru Silviju Berluskoniju.
"Zemlja treba ponovo da otkrije spokojstvo i slogu po vitalno važnim institucionalnim pitanjima, jer je tako dugo smatrana podeljenom i slabom", naveo je Napolitano u saopštenju.
Predsednik je rekao i da zasad vlada atmosfera "poštovanja i spokoja", više nego u prethodnim slučajevima vezanim za Berluskonija i dodao: "Mislim da je to dobro za sve".
Kazna zatvora izrečena Berluskoniju tiče se kupovine prava za prikazivanje filmova u njegovoj medijskoj imperiji "Medijaset" i korišćenje ofšor kompanija za formiranje fondova za podmićivanje.
Tužioci tvrde da je sve to omogućilo Berluskoniju da 2002. i 2003. godine izbegne plaćanje poreza u visini od oko sedam miliona evra.
Berluskoni, koji je u to vreme bio premijer, rekao je da nema ništa s ovim malverzacijama niti da ih je odobrio, jer je bio previše zauzet politikom.
On takođe tvrdi i da je žrtva progona levičarski orijentisanih sudija. Berluskoni je osnovao "Mediaset" 1970, a danas u njoj ima 38,6 odsto vlasništva.
Berluskoni je prošle godine prvo osuđen na četiri godine zatvora i tri godine zabrane vršenja javne funkcije, ali je sud ubrzo nakon toga preinačio zatvorsku kaznu na godinu dana zatvora.
Naime, sud je odlučio da bivšem premijeru smanji zatvorsku kaznu na osnovu Zakona o amnestiji iz 2006, koji je donet da bi se smanjila prenatrpanost italijanskih zatvora.
Berluskoni je ranije izjavio da bi radije otišao na izdržavanje zatvorske kazne umesto da odsluži kaznu radom u nekoj javnoj službi.
On je naglasio da, takođe, neće iskoristiti mogućnost italijanskog zakona da služi kaznu u kućnom pritvoru, kako je predviđeno za prestupnike u poznim godinama.
Ovo je prva pravosnažna presuda protiv Silvija Berluskonija, koji je od ulaska u politiku u 1994. godine, imao brojne probleme sa pravosuđem ali je uvek bivao oslobođen.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji