Tom merom, koja je izazvala "pometnju" među u diplomatskim krugovima, biće pogođeno više od 40 ambasada i konzulata, uključujući misiju Vatikana.

Situaciju otežava odbijanje drugih banaka da preuzmu te poslove HSBC, zbog čega je morao da se umeša Forin ofis.

"U kontaktu smo sa HSBC i pogođenim diplomatskim misijama. Jednom broju njih smo uputili pisma s instrukcijama kako bismo im pomogli u otvaranju novih računa", rekla je portparolka Forin ofisa.

Prema Bečkoj konvenciji koja se odnosi na diplomatske odnose, Britanija nema ovlašćenja da primora komercijalne banke na pružanje usluga.

Bernard Silver, predsednik Konzularnih predstavništava u Londonu (ČL), rekao je da većina misija ima velike teškoće da nađe druge banke koje bi prihvatile njihove račune.

"Ambasadama i konzulatima su hitno potrebne banke, ne samo radi preuzimanja novca za vize i pasoše, već i za isplate zarada osoblja i plaćanje raznih računa", rekao je on.

HSBC je saopštila da je ta njena odluka deo programa procene njenih poslova s klijentima, u okviru kojeg oni moraju da zadovolje pet kriterijuma: međunarodno povezivanje, ekonomski razvoj, profitabilnost, efikasnost kad je reč o troškovima i likvidnost.

"HSBC sprovodi program pet filter procena u svim svojim poslovima od maja 2011. i naše usluge ambasadama ne predstavljaju izuzetak", rekao je portparol te banke za list Mejl on sandej.

Taj list je naveo da je jedan diplomata rekao da banka HSBC strahuje od izloženosti ambasadama nakon što je bila uvučena u veliki skandal sa pranjem novca koji ju je skupo koštao.

SAD su prošle godine odredile kaznu za HSBC od 1,9 milijardi dolara (1,4 milijarde evra) zbog navodnog pranja novca kojim su pomagani meksički narko karteli, teroristi i Iran.

Banka je priznala da nije sprovodila "adekvatnu" kontrolu i prihvatila je odgovornost za greške u prošlosti, u okviru sporazuma sa nekoliko američkih službi, uključujući Ministarstvo pravde.