Sise je izjavio sinoć da je otišao kod Bubakara Keite da mu čestita i poželi sreću.

Sise je priznao poraz i pre nego što su objavljeni konačni rezultati drugog kruga izbora održanih u nedelju, ali je prema prebrojanih dve trećine glasova velika prednost data šezdesetosmogodišnjem Keiti.

Keita je posle prvog kruga izbora održanih 28. jula osvojio skoro 40 odsto glasova a Sise nešto ispod 20 odsto i ušao u drugi krug kao glavni favorit. On je takođe dobio podršku 22 od 25 kandidataeliminisanih u prvom krugu.

Ibrahim Bubakar Keita, koga zovu po inicijalima IBK, veteran malijske politike, imaće veoma težak zadatak da stabilizuje zemlju koja je prošlih godinu i po dana imala vojni udar, pobunu islamističkih ekstremista na severu i francusku vojnu intervenciju da tu pobunu potisne.

Uprkos daleko slabijem rezultatu od njegovog rivala u prvom krugu Sise se nadao da će u drugom krugu osvojiti deo od oko 400.000 glasačkih listića proglašenim nevažećim u prvom krugu i računao na veću izlaznost nego 28. jula kada je izašlo 48,98 birača.

Međutim prema nezavisnim posmatračima izbora izlaznost je bila niža
u drugom krugu i kretala se oko 45 odsto. Razlog je pored jake kiše koja je poremetila glasanje na jugu bio i to što su mnogi mislili da je već sve rešeno u koristi Keite.

Uprkos pretnjama oružanih islamističkih grupa vezanih za Al Kaidu koje su okupirali sever Malija tokom devet meseci 2012. godine za vreme glasanja nije bilo većih incidenata u toj oblasti.

Šef posmatračke misije EU Lui Mišel izjavio je da se glasanje u zemlji odvijalo u dobrim uslovima i nije bilo ničeg sumnjivog na šta treba ukazati, kao i da je atmosfera bila mirna.

"Onaj ko bude izabran biće demokratski i legitimno izabran, to je moje uverenje", rekao je Mišel.

U svom izveštaju o glasanju objavljenom juče Evropska unija je pozitivno ocenila glasanje u 99 odsto posmatranih birališta.

Za bezbednost su se brinuli francuski vojnici kao i UN misija za stabilizaciju Malija, uz podršku malijske vojske koja se polako oporavlja od teškog poraza od pobunjenika posle vojnog udara 2012.

Sjedinjene Države saopštile su da su spremne da obnove pomoć Maliju prekinutu 2012. posle državnog udara, imajući u vidu da su predsednički izbori održani demokratski.