• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kad Bil Gejts sa divljenjem tvituje o Beograđaninu

Izvor mondo.rs

Kompjuterski mag i osnivač Majkrosofta Bil Gejts tvitovao je poslednjeg dana novembra o Zoranu Popoviću, američkom naučniku iz Srbije koji onlajn igricama uči decu matematici.

A Gejts, čovek čije ime je sinonim za kompjuter i digitalno, ne spominje nekog zalud, čak ni na Twitteru. "Naterati" decu da zavole matematiku i iskoriste njene potencijela za dobrobit sveta nije ni lagan ni trivijalan zadatak. A Zoran Popović mu prilazi na fantastičnim način – kroz veoma ozbiljne kompjuterske igrice.

"Imate armadila, crno-belu pastrmku i duginu pastrmku. Mogu li da stanu u kutiju?" Ovo nije nerešiva pitalica već, opisuje sajt Wired, način na koji decu uču matematiku Zoran Popović, kompjuterski naučnik i profesor sa Univerziteta Wašington.

Popović je postao poznat 2010. godine po svojoj popularnoj onlajn igrici Foldit. Toliko poznat da mu i Amerikanci rutinski pišu prezime sa "ć". Igrica koju osmislio dve godine ranije sa profesorem biohemije Dejvidom Bejkerom, prvobitno je izazivala igrače da kreiraju formulu proteina savijajuči i rearanžirajući amino kiseline u nove oblike. Pobednici su oni koji na kraju naprave najbolji molekul.

Kako "razbiti" virus AIDS-a


Te 2010. više od 230.000 igrača je doprinelo da se odredi struktura proteina ključnog za replikovanje AIDS virusa kod majmuna, a koji je izazivao glavobolje specijalizovanih naučnika petnaestak prethodnih godina.

Iste godine Popović je postao šef Centra za igračku nauku na Univerzitetu Vašington i igrica je postala mnogo obuhvatnija. Foldit sada dozvoljava igračima da kreiraju proteine koji ne postoje u prirodi.

Slede igre u kojima igrači koriste DNK da bi napravili male mašine kloje, recimo , mogu da nanjuše kancerogene ćelije, kao i one koje igrače pretvaraju u istraživačke novinare.

Kao što kažu, "samo nebo je granica".

Na opšte, pa i Popovićevo iznenađenje, nenaučnici–igrači razvili su kompleksnije proteine nego što su to uradili naučnici biohemičari. A ti novi proteini mogu dovesti do otkrića novih lekova i organskih materijala.

Sada Popović želi da iskoristi snagu igre u još širu svrhu – revolucionarnu ideju da se kompletno obrazovanje odvija kroz igranje.

Za početak je prilagodio je DragonBox, norvešku igračku aplikaciju koja polazi u upoznavanje sa konceptima algebre preko karata sa likovima životinja, pa nastavlja sve do brojeva i kopjuterskih znakova.

Deci je data mešavina karata i kutija, pa se oni u igri jednostavnih pravila oslobađaju nepotrebnih karata. Na kraju igrač ostaje sa kutijom na jednoj i nesmanjivim brojem karata na drugoj strani – kao ekvivalent rešenju matematičke nepoznate "x".

U ekperimentu s DragonBox Adaptive u državi Vašington, čak 93 odsto srednjoškolaca uspešno je savladalo koncept nakon samo 90 minuta igranja. I ona nisu želeli da prestanu.

Popović sada ovaj metod koristi kao osnovu za savladavanje celokupnog gradiva matematike za šesti razred osnovne škole u Sijetlu, a dogodine i u Bruklinu i Brazilu.

Sledeći "na tapetu" su nauka, jezici, čak i kodiranje...

Zoran je već duže vreme poznat na svetskoj naučnopopularnoj sceni. Nakon emigriranja u SAD, iz Devete beogradske gimnazije krajem osamdesetih godina prošlog veka, diplomirao je kompjuterske nauke na Univerzitetu Braun 1991, a magistrirao 1993. i doktorirao 1999. na Karnedži Melon Univerzitetu sa disertacijom o automatskoj sintezi i transformaciji realistične animacije likova.

Bio je na poziciji istraživača u Sun Microsystems and Justsystem, kao i na Univezitetu Kalifornije u Berkliju.

Zoranovo polje istraživanja je primarno kompjuterska grafika, posebno animacija likova, pokreta i fizički bazirano modelovanje prirodnih fenomena.

Ako mu se ideja ostvari, kandidat je da ga se buduće generacije sećaju kao "oca modernog učenja".

Komentari 14

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Nikola

Covek je uspeo zato sto je zapalio odavde i otisao u Ameriku gde se ceni znanje i sposobnost. Da je ostao kod nas prvo bi morao da se uclani u neku politicku stranku, a onda bi radio na popunjavanju administracije 90% vremena i mozda bi 10% vremena radio svoj posao za platu od koje bi jedva preziveo.

Ašisogi Đizo

Svaka čast gospodinu Petroviću. Međutim razlog zbog kojeg postavljam komentar jeste da bih pitao zar u naslovu mora da piše "Beograđaninu"? Zar ne može barem da piše "Srbinu", pošto koliko vidim čovek niti živi u Srbiji, a kamoli Beogradu. Od kada je to nacionalna pripadnost: Beograđanin i oni koji to nisu. Ja sam npr rođen u Beogradu, ali pošto ne živim u njemu, ne smatram sebe Beograđaninom. Znam da je vest na portalu stara skoro 18 sati, ali bio bih vam zahvalan, u ime svih nas koji postojimo van Beograda, ako bi ste to izmenili.

Klotilda

@Ašisogi Đizo Slazem se sa vama,delimicno,ja sam rodjena u bgd,nezivim tu,srpkinja,i to je sve,u sredini kojoj zivim srbe tretiraju kao nizu vrstu a svi oni nose srpsko drzavljanstvo jer boze moj zvanicno vlasi nepostoje!tako da sam ja sama protiv svih,jer necu da govorim vlaski.a mi kao srbi uvek smo bili cenjeni u svetu jer smo najpametniji.drago mi je sto jedan od popovica ide korak ispred.napred popovici!

special image