Istražitelji koji tragaju za malezijskim avionom, koji je pre šest dana nestao sa radara, razmatraju mogućnost da je pilot izvesno vreme kružio nad Malezijom i da je "neko ko ume da upravlja avionom", skrenuo letelicu s kursa, saopštio je zvaničnik malezijske vlade.

Istovremeno, neimenovani američki zvaničnik rekao je da istražitelji razmatraju mogućnost da je ljudski faktor izazvao nestanak aviona i dodao da je možda u pitanju otmica ili da je avion sleteo na nepoznatu lokaciju.

Dok se različita scenarija šta se dogodilo s nestalim avionom još razmatraju, američki zvaničnik kaže da je ključni dokaz da je ljudski faktor bio umešan, to što je kontakt s Boingom 777 prekinut desetak minuta pre prekida sistema za slanje poruka u avionu.

Malezijski zvaničnik ocenio je da je samo uvežbana osoba mogla da upravlja avionom, nakon poslednje potvrđene lokacije iznad Južnog kineskog mora.

Malezija je ranije danas potvrdila da je potraga za nestalim malezijskim avionom, na liniji Kuala Lumpur-Peking, proširena na Indijski okean, ali nije htela da komentariše američke izveštaje da je avion leteo još nekoliko sati posle nestanka.

"Avion se i dalje vodi kao nestao, a oblast u kojoj se vrši potraga se proširuje. Mi zajedno sa međunarodnim partnerima idemo u pravcu istoka u Južno kinesko more i dalje u Indijski okean", izjavio je malezijski ministar saobraćaja Hišamudin Husein.

Ističući da ne može pružiti nijednu novu informaciju o tome šta se dogodilo sa avionom, Hišamudin je odbio da komentariše izveštaje u američkim medijima da je boing 777 leteo još četiri ili pet sati posle nestanka sa civilnog radara. Američki mediji se pozivaju na zvaničnike u SAD, navodi AFP.

Ovo je jedna od najvećih misterija u modernoj avijaciji, budući da nije pronađen nijedan trag aviona uprkos tome što potragu sprovode mornarice i vojni avioni više od 10 zemalja.

Avion se poslednji put pojavio na civilnom radaru prošle subote nešto pre 1:30 časova po Malezijskom premenu, manje od sat vremena nakon poletanja iz Kuala Lumpura.

Dva izvora rekla su Rojtersu da je neidentifikovana letelica, za koju istražioci veruju da je avion na letu "MH370", poslednji put uočena na radaru u blizini severozapadne obale Malezije.

Oni kažu da je avion pratio navigacione tačke u ovoj oblasti, što ukazuje da je njime upravljao neko sa letačkom obukom.

Poslednji trag sugeriše da se avion kretao ka Andamanskim ostrvima, koja se nalaze između Andamanskog mora i Bengalskog zaliva, rekli su izvori.

Treći izvor upućen u istragu rekao je da se sve više pažnje poklanja teoriji da je neko ko zna da upravlja avionom namerno skrenuo letelicu sa kursa nekoliko stotina kilometara dalje od planirane rute između Kuala Lumpura i Pekinga.

U avionu je bilo 239 putnika i članova posade, a avion je nestao pre skoro sedam dana.

"Ono što možemo da kažemo jeste da razmatramo sabotažu, ali da je moguća i otmica", rekao je visoki malezijski policijski zvaničnik.

Kao rezultat novih dokaza, pojačana je međunarodna potraga za avionom u Andamanskom moru i Indijskom okeanu.

Potraga za nestalim malezijskim avionom proširena je na Indijski okean nakon što je Bela kuća objavila da su se pojavile "nove informacije" da je avion leteo satima pre nego što je nestao pre sedam dana.

Pozivajući se na zvaničnike SAD, više američkih medija je objavilo da je komunikacioni sistem boinga 777 kompanije "Malezija erlajnz" nastavio da šalje signale satelitu nekoliko sati nakon što je nestao sa radara sa 239 putnika i članova posade, na putu iz Kuala Lumpura za Peking, prenosi AFP.

Malezija sarađuje sa američkim istražiteljima kako bi ustanovili da li postoji bilo kakva satelitska informacija koja bi mogla pomoći da se locira avion.

"Oni su rekli da istražuju mogućnost satelitske komunikacije. Sve što imaju podeliće sa nama", rekao je Azarudin Abdul Rahman, šef agencije za civilnu avijaciju.

Dva izvora bliska istrazi kazala su da su sateliti primili slabe elektronske impulse aviona boing 777 "Malezija erlajnza" posle nestanka u subotu, ali ti signali nisu pokazali u kom pravcu je nestali avion leteo, niti šta je bilo sa njim, navodi Rojters.

Malezija je danas potvrdila da je potraga za nestalim malezijskim avionom, na liniji Kuala Lumpur-Peking, proširena na Indijski okean, ali nije htela da komentariše američke izveštaje da je avion leteo još nekoliko sati posle nestanka.

Vijetnam je objavio da je smanjio intenzitet potrage u Južnom kineskom moru, ali da ona nije prekinuta i tražio je od malezijskih vlasti da razmotre slanje aviona i brodova u Malajski prolaz.

To znači da se potraga premešta zapadno od Malezije u zalivi dalje u pravcu zapada u Indijskom okeanu.

Portparol vijetnamskih spasilačkih ekipa Ngujen Ngok Son kaže da je status potrage u Južnom kineskom moru promenjen sa "hitnog na regularni", navodi AP.

Boing 777 je nestao u subotu ujutro iznad Južnog kineskog mora.