Snouden, koji se nalazi u azilu u Moskvi, obraćajući se uživo putem video linka učesnicima konferencije u Strazburu, rekao da se masovno praćenje sprovodi na globalnom nivou i aktivno se koristi za praćenje, presretanje i nadziranje nedužnih, bez odobrenja.

Upozorivši da se prate bilioni privatnih razgovora, on je konstatovao da je reč o kršenju ljudskih prava i najvećoj pretnji po građanska prava, preneo je Savet Evrope putem Twittera.

Snouden je ocenio da bi međunarodna zajednica trebalo da usaglasi nove zajedničke norme ponašanja, u vidu sporazuma o sprečavanju masovnog nadzora.

On je kazao da je NSA namerno potkopavala zakone o privatnosti država članica EU i ocenio da masovno praćenje dovodi do manje liberalnih i manje bezbednih društava.

Snouden je rekao da je NSA nezakonito ugrozila finansijski sektor i da "uzima na nišan" lidere nevladinih organizacija, prenosi "Raša tudej".

NSA, kako je objasnio, ne učestvuje u "košmarnim scenarijima" sa listama ljudi koje treba zatvoriti, ali učestvuje u aktivnostima koje utiču na ljudska prava.

On je rekao da ta agencija koristi tehnologiju zasnovanu na otiscima prstiju kako bi identifikovala i pratila nedužne građane širom EU.

Programe masovnog praćenja nadzire tajni sud u SAD, rekao je Snouden.

Ako ne budu postignuta politička rešenja za pitanje masovnog praćenja, biće nametnuta tehnička rešenja, zaključio je on.

Bivši američki obaveštajac je prošle godine objavio tajne dokumente na osnovu kojih je razotkriven veliki sistem američke vlade za nadgledanje telefonskih i Internet podataka.

Obelodanjene informacije su osramotile administraciju američkog predsednika Baraka Obame koja je u januaru zabranila prisluškivanje lidera prijateljskih zemalja i saveznika i počela da ograničava masovno prikupljanje telefonskih podataka Amerikanaca nizom ograničenih reformi koje su sprovedene zahvaljujući Snoudenu kome preti hapšenje ako kroči na američko tlo.

Obama je prošlog meseca objavio da će od Kongresa tražiti da prekine masovno prikupljenje i skladištenje telefonskih podataka koje vrši NSA, s tim da vladi bude dozvoljeno da pristupi metapodacima kada je potrebno.