Godišnje se na 22 gasna polja u Novom Urengoju, gradu 60 kilometara od severnog polarnog kruga, proizvede 100 milijardi kubika gasa kojim se sada snabdeva Evropa, rekli su predstavnici Gaspromove ćerke-firme novinarima iz Srbije i zemalja kroz koje prolazi Južni tok tokom obilaska.

Tehnički direktor "Polja 22" Aleksej Frolov rekao je da 30 do 40 odsto profita Gasproma donosi nalaziste u Novom Urengoju.

Zalihe gasa u Novom Urengoju procenjene su na oko 10 biliona (10.000.000.000.000) kubnih metara gasa, što je dovoljno za ekploataciju narednih 40 do 50 godina.

Frolov je rekao da samo polje 22, koje još radi u probom režimu i crpi gas s dubine oko četiri kilometra ispod zemlje proizvede 1,5 milijardi kubika gasa godišnje što bi pokrilo više od 70 odsto potrošnje u Srbiji.

Prema njegovim rečima, kada to gasno polje, poslednje i najmodernije koje je otvoreno u urengojskom nalazištu, bude radilo punim kapacitetom proizvodiće do devet milijardi kubika gasa godišnje.

To je dovoljno za oko četvrtinu kapaciteta gasovoda Južni tok, koji bi trebalo da dovede gas do Srbije u 2016. godini.

"Ne znam koliko će Evropa zavisiti od Gasproma u narednom periodu, ali će gasa svakako biti dovoljno u dužem periodu i to je jako dobro za Rusiju", istakao je Frolov odgovarajući na pitanja novinara.

Na pitanje da li je to dobro za Evropu, Frolov je rekao da će "Evropa sama odlučiti da li će to biti dobro za nju".

Grad Novi Urengoj nastao je oko trećeg po veličini u svet i najvećeg nalazišta gasa na kopnu u svetu. Od osnivanja 1973. do sada broj stanovnika je porastao na više od 110.000, od kojih polovina radi poslove povezane s vađenjem gasa.

Radi se u surovim uslovima polarne zime na temperaturama i do minus 57 stepeni Celzijusa.