Američki predsednik Barak Obama tražio je od ukrajinskih pobunjenika da omoguće istražiteljima pristup mestu na koje je pao oboreni malezijski putnički avion sa 298 ljudi, upitavši: "Šta tačno pokušavaju da sakriju?"

Odgovor je, kako piše agencija AP, možda mnogo toga.

Stručnjaci za avijaciju i odbranu kažu da bi u telima žrtava mogli da budu šrapneli raketa. Na osnovu hemijskih ostataka na avionu može da bude utvrđen tip oružja koje je oborilo avion Malezija erlajnsa.

A lokacija na kojoj se nalaze ostaci letelice može da pruži informacije o tome kako se napad odvijao.

Crne kutije, takođe, mogu da ponude ključne dokaze. Snimač glasa u kokpitu može da snimi i udar rakete. Snimači podataka, koji registruju visinu i poziciju, mogli bi da ukrste te podatke sa vremenom i putanjom ispaljene rakete u toj oblasti.

"Mogli biste da pratite i sa prilično visokom sigurnošću odredite lokaciju sa koje je raketa ispaljena. Ukoliko bi se ispostavilo da je ta lokacija na teritoriji koju drže pobunjenici, što svi pretpostavljamo, to bi bila prva tačka na kojoj biste mogli da označite krivca", samtra Kris Jejts, konsultant za avionsku industriju iz Engleske.

Međutim, dok ožalošćene porodice čekaju da im budu predati ostaci njihovih voljenih, nezavisni posmatrači upozoravaju da su proruski separatisti na istoku Ukrajine, gde je avion pao, manipulisali sa ostacima letelice i da nisu obezbedili mesto njenog pada.

Takođe, i SAD i deo međunarodne zajednice tvrde da pobunjenici pokušavaju da prikriju dokaze da su oni oborili letelicu.

Jejts navodi da su pobunjenici možda već celu istragu obesmislili, i dodaje da je moguće da su svi dokazi o raketnom napadu uništeni.

U ovoj i dalje misterioznoj tragediji, piše AP, na primer, sama tela žrtava mogla bi da ponude dragocene tragove. Raketa iz ruskog raketnog sistema Buk, iz kog je kako se veruje ispaljena na avion, eksplodirala je najverovatnije ispred letelice, izbacivši šrapnele u avion. Neka tela verovatno imaju očigledne rane od tih šrapnela.

"Mada su navedeni razlozi za stavljanje nekih tela u voz-hladnjaču, kako bi bila zaštićena od divljih životinja i kako bi bilo usporeno njihovo raspadanje, možda iskreni, tela su, takođe, dokaz", smatra Kejr Džils, stručnjak za bezbednost na institutu Četam hausa.

LJubov Kudrjavec, radnica u mrtvačnici u gradu Torezu, 15 kilometara od mesta pada aviona, rekla je za AP da je prošlog četvrtka, pošto se avion srušio u istočnoj Ukrajini, jedan lokalni stanovnik doneo u mrtvačnicu krvavo telo deteta, starog oko 7-8 godina. U subotu, dodala je ona, proruski pobunjenici došli su da ga traže.

"Počeli su da me ispituju: Gde su fragmenti rakete? Gde su ostaci iz aviona. Ali ja nisam imala nijedan deo olupine... Kunem se", rekla je Kudrjavec.

Lider pobunjenika Aleksandar Borodaj opovrgao je da su on i njegovisaborci pokušali da prikriju dokaze, dodajući da će tela bitipredata malezijskim ekspertima.

Do večeras, objavljeno je da su pronađena tela 282 osobe na mestu tragedije. U padu malezijskog aviona poginulo je svih 298 ljudi koji su bili u njemu.

I tim međunarodnih posmatrača nagovestio je da su neki dokaziprikriveni. Oni su danas rekli da su videli da je veliki komad olupine, najverovatnije ceo kljun aviona, "nekako odvojen od ostatka letelice i odnesen odatle".

Alternativno objašnjenje za sporu istragu i ograničen pristup mestu pada aviona može biti i jednostavna činjenica da se u istočnoj Ukrajini vodi rat, kaže stručnjak za međunarodnu bezbednost na Univerzitetu Notr dam, Mišel Deš.

"Mislim da je ono što su mnogi prevideli da se ova tragedija dogodila u aktivnoj ratnoj zoni, ukrajinska vojska se bori protiv Donjecka, iimajući to u vidu, nije iznenađujuće što pobunjenici nisukooperativni onoliko koliko bi u drugim okolnostima bili", rekao je on.



Pored toga, istočna Ukrajina nije bila pojam dobre organizacije ni pre nego što je konflikt počeo, navodi AP. Pobunjeničke grupe koje su u toj oblasti preuzele kontrolu nisu uspostavile civilne institucije koje bi mogle da zapečate mesto pada aviona ili organizuju propisno uklanjanje tela.

Neki ruski eksperti smatraju da bi totalna inkompetencija, pre nego kriminalna namera, mogla da bude objašnjenje zbog čega sepobunjenici ovako ponašaju.

"Ima mnogo haosa na licu mesta. Haos je deo svakodnevnice. To nijevisoko oeganizovano društvo poput Švajcarske. Jedna stvar je rećida je ovo sve deo velike zavere... ali to nije tako očigledno", kaže ruski stručnjak, Andrej Vajs sa Karnegijeva fondacija za međunarodni mir u Vašingtonu.

Bez obzira da li je u pitanju smišljena namera ili slučaj, nemogućnost pristupa mestu pada aviona otežaće definitivno utvrđivanje šta ga je oborilo, ocenjuje AP.

Agencija dodaje i da produžavanje statusa kvo može samo da koristi ruskom predsedniku Vladimiru Putinu i potkopa nameru Zapada da uvede oštrije sankcije Moskvi.

"Ovo je stvarno haos. Pitanje je da li taj haos može politički da koristi Rusiji", pita se Vajs.