• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Američki studenti prezaduženi

Izvor Tanjug

Pre dvadeset godina, mnoge američke porodice uspevale su da finansijski plove kroz nepoznate vode plaćanja za školovanje na fakultetima, ali su od tada, troškovi studija rapidno rasli.

Zato se sada mnogi studenti "dave" u dugovima , prenosi "Glas Amerike".

Endrju Rosi, koji je toj temi posvetio svoj dokumentarni film "Kula od slonovače", kaže da se školarina na koledžima povećala oko 1.100 odsto od 1978. do danas.

Postoji više faktora za to, između ostalog i smanjena vladina podršku višem obrazovanju, zbog sve štedljivijih budžeta. Rosi kaže da je - pošto diplomira - polovina studenata nezaposlena ili radi slabije plaćene poslove od onoga za šta su školovani.

Jedan od studenata koji provodi leto radeći je i Brendon Atilis. Novac koji zaradi dobro će mu doći kada bude na koledžu, gde iznajmljuje kuću sa dvojicom svojih prijatelja.

"Moji roditelji plaćaju moj smeštaj, ja plaćam komunalije. Kad se sve sabere, i dalje je jeftinije nego da živim na samom koledžu", kaže Brendon.

Brendon ima mnogo prednosti. Ima dobru radnu etiku, pametan je, a njegova školarina za koledž je unapred plaćena.

"Platili smo četvorogodišnje školovanje na koledžu za manje nego što košta godina studija na današnjem tržištu", ističe Kris Atilis, Brendonova majka.

Kris Atilis, Brendonova majka, kaže da su ona i njen muž počeli da štede za školarine ubrzo po rođenju svoje dece. Međutim, većina današnjih studenata nije imala tu sreću.

Rosijev dokumentarac takođe pokazuje da loša situacija na tržištu rada ne sprečava koledže u podizanju školarina.

"Svakako ima onih koji tvrde da škole iz elitne grupe 'Ajvi Lig' imaju brend koji garantuje da će se ta visoka školarina kasnije isplatiti".

U nastojanju da privuku studente i povećaju sopstveni prestiž, koledži grade impresivne kampuse, a studenti na kraju plaćaju troškove njihove izgradnje.

Kris Atilis je to iskusila iz prve ruke, kada je sa Brendonom obilazila kampuse.

"Dobro se predstavljaju. Dok sam prolazila i gledala lavaboe od granita u kupatilama, mislila sam - fakulteti nisu ovako izgledali kad sam ja išla u školu. Zatim smo razgovarali da - kako izgleda - plaćamo da pošaljemo dete u kantri klub".

Prema filmu "Kula od slonovače", mnogi studenti odlučuju da ne idu na koledž zbog troškova koje ne mogu finansijski da podnesu. Neki se okreću školovanju preko interneta, ali Brendon smatra da to nije za svakoga.

"Treba da radite veoma vredno, i da zaista želite da dobijete tu diplomu".

Brendon je zahvalan što dobija školovanje koje ga neće uterati u dugove. Smatra da život već sada liči na pokretnu traku, gde mora da rešava sve izazove koji mu se ređaju - dobijanje diplome iz biznisa, sticanje iskustva neophodnog da bi imao impresivni rezime, kako bi jednog dana mogao da ima karijeru, i svoju porodicu, bez ogromnog tereta duga iz "kule od slonovače" višeg obrazovanja, navodi "Glas Amerike".

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image