On je istakao da se situacija u Tripoliju smirila u poslednja dva dana.

"Ambasada u ovom trenutku nema saznanja da je bilo ko od naših građana stradao ili da je povređen u najnovijim sukobima u Tripoliju i u Libiji", rekao je Gajić za TV B92 i dodao da se situacija u poslednja dva dana smirila.

Kaže i da je ambasada u dnevnom kontaktu sa građanima koji su ostali u toj zemlji i da oni mogu da im se obrate na brojeve telefone ambasade, ali i privatne, ukoliko im bude potrebna pomoć u njihovoj nadležnosti.

Sukobi su, kako je dodao, uglavnom na periferiji grada, kod međunarodnog aerodroma u Tripoliju gde su i počeli početkom meseca.

SRBI, NAPUSTITE LIBIJU!

Ministarstvo spoljnih poslova Srbije preporučilo je ranije danas našim državljanima da napuste Libiju.

Prvi potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić saopštio je danas da, s obzirom na intenziviranje oružanih sukoba u Libiji i krajnje nestabilnu bezbednosnu situaciju u Tripoliju, Ministarstvo spoljnih poslova preporučuje svim građanima Srbije da hitno napuste Libiju i uzdrže se od putovanja u ovu zemlju.

Državljani Srbije koji, po raznim osnovima, već borave u Libiji, za konkretna uputstva mogu se obratiti Ambasadi Republike Srbije u Tripoliju, na brojeve telefona: + 21821 / 362-32-05, + 21821 / 362-32-06, navedeno je u saopštenju.

U ovom trenutku, Ambasada Srbije u Tripoliju ostaje otvorena, ali zbog nastale situacije, može da pruži konzularnu zaštitu u ograničenom obimu. Preko Ambasade mogu se dobiti upozorenja u vezi sa kriznom situacijom u Tripoliju i okolini, kao i obaveštenja o mogućim pravcima za napuštanje libijske teritorije.

Svim srpskim državljanima, koji se trenutno nalaze u Libiji, savetuje se da Ambasadi Srbije u Tripoliju dostave kontakt podatke.

Međunarodni aerodrom u Tripoliju je zatvoren, a drugi aerodromi su u ograničenoj upotrebi, bez preciznog reda letenja. Jedan od mogućih pravaca napustanja libijske teritorije je kopnenim putem, preko Tunisa, navedeno je u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Srbije.

Većina građana Srbije, njih još oko 100, zaposleni su u internacionalnim kompanijama i medicinskim ustanovama. Deo naših građana već je napustio tu zemlju, pišu "Novosti".

Kako je za taj list rečeno u Ministarstvu spoljnih poslova, precizan broj građana nije moguće utvrditi pošto su neki bez obaveštavanja Ambasade Srbije u Tripoliju, već napustili zemlju preko aerodroma "Metiga" dok je bio otvoren.

Deo srpskih državljana napušta Libiju i kopnenim putem, preko Tunisa, a predstavnici naše ambasade u redovnom su kontaktu sa onima koji zatraže savet.

"Na sve zahteve za pomoć naših državljana odmah se reaguje, posebno kod regulisanja administrativne procedure za izlazak iz Libije", navode iz MSP.

Onima koji i pored ovakve situacije odluče da ostanu savetuju da u dogovoru s poslodavcima maksmalno ostvare ličnu zaštitu u mestu gde borave i rade.

Tokom sukoba u Tripoliju u petak je pogođena i oštećena i rezidencija ambasadora Srbije. Incident je prošao bez žrtava, a preduzimaju se mere za sanaciju i zaštitu srpskog diplomatskog predstavništva.

U Libiji su najteži sukobi od 2011. godine započeli 13. jula napadom naoružanih grupa na aerodrom u Tripoliju, a kasnije su se proširili i na druge gradove.

Juče je u jednom skladištu nafte u okolini Tripolija izbio veliki požar, što je pretnja naftnoj industriji zemlje već pogođenoj egzodusom stranih radnika.

Nasilje je navelo UN i SAD da povuku svoj personal iz Libije, dok su neke druge zapadne zemlje zatražile od svojih državljana da napuste tu zemlju.