Papa Franja je danas u Tirani osudio ekstremističko zloupotrebu religije radi opravdavanja nasilja i ocenio da Albanija danas predstavlja primer verske harmonije.

Obraćajući se albanskom predsedniku Bujaru Nišaniju, drugim državnim zvaničnicima i diplomatskom koru, papa je istakao da Albanija za svet predstavlja "nadahnjujući primer" međuverske harmonije, pokazujući da je koegzistencija hrišćana i muslimana ne samo moguća, već i korisna za razvoj zemlje.

"To je posebno slučaj u ovim vremenima u kojima ekstremističke grupe izopačuju autentični verski duh i gde se verske razlike izobličuju i instrumentalizuju", dodao je on na početku jednodnevne posete Albaniji.

"Neka se niko me smatra božjim 'oklopom' dok planira i sprovodi dela nasilja i ugnjetavanja", istakao je papa Franja u svom govoru u predsedničkoj palati u Tirani. Predsednik Nišani je zahvalio papi što je Albanija njegova prva evropska destinacija, ocenivši da je papina poseta istorijski događaj za sve Albance.

"Među nama nema netolerancije i ekstremizma, već uzajamnog poštovanja prenošenog iz generacije u generaciju. Od ateističke zemlje, pretvorili smo se u zemlju verske slobode", dodao je on.

Papa je, sa svoje strane, podsetio na progone vernika u Albaniji, rekavši da je to "zemlja mučenika" i, podsećjajući na orla kao nacionalni simbol Albanije, dodao: "Ne zaboravite vaše rane, ali ih ne osvećujte. Idite napred, leteći na nadama velike budućnosti".

To je prva papina poseta nekoj većinski muslimanskoj zemlji od kako je počelo nasilje ekstremista Islamske države nad hrišćanima u Iraku.
Obezbeđenje je bilo neuobičajeno jako, zbog izveštaja da bi ekstremisti obučeni u Iraku i Siriji, koji su se vratili u zemlju, mogli da planiraju napad na poglavara Rimokatoličke crkve.

Albansko Ministarstvo unutrašnjih poslova obećalo je "maksimalnu bezbednost", dodajući da je raspoređeno 2.500 policajaca i da su pojačane patrole na graničnim prelazima, prenela je agencija AP.

Glavni bulevar u Tirani ukrašen je zastavama Albanije i Vatikana, kao i fotografijama 40 sveštenika koji su proganjani ili pogubljeni pošto je Enver Hodža 1967. godine proglasio Albaniju prvom ateističkom zemljom na svetu.

U Tirani su postavljeni bilbordi s fotografijom nasmejanog pape, s uzdignutom rukom i porukom: "Poručcujem svim ljudima: moguće je raditi zajedno!".

Povodom posete, prodavci nude posebne suvenire, a albanska pošta štampala je markicu sa slikom pape.

Irački ambasador u Vatikanu upozorio je da bi 77-godišnji poglavar Rimokatoličke crkve mogao da se nađe u opasnosti od pripadnika Islamske države, pošto je Sveta stolica podržala američke vazdušne napade na ciljeve džihadista u Iraku, što je redak izuzetak u njenoj miroljubivoj politici rešavanja sukoba.

Vatikan je, međutim, poručio da će zadržati iste mere bezbednosti kao i prilikom ostalih poseta, tokom kojih papa ima običaj da se meša i pozdravlja s okupljenim narodom.

Papa planira da krajem novembra poseti i Tursku.

Papa Jovan Pavle Drugi je Albaniju posetio 1993. godine.