Trezvene evropske diplomate upozoravaju na to da i Zapad snosi određenu krivicu za uslove u kojima se odvija "džihad" na njegovoj teritoriji -pre svega ekonosku krizu i neostvarne multikulturalizam.
Mnogi militantni podržavaoci radikalnog islamizma organizovali su se na Twitteru pod arapskim haštagom "parisattack" i "parisisburning", a neki su napad na "Šarli ebdo" nazvali "svetim napadom lavova kalifata".
Neki čak opisuju masakr u redakciji pariskog lista kao "herojski" i "radostan" čin.
Korisnici Twittera koji se identifikuju sa IS ili Al-kaidom postavili su veliki broj fotografija i video snimaka naoružanog muškarca u crnom, za koga se pretpostavlja da je jedan od braće Kuaši, kako puca francuskom policajcu u glavu dok leži na trotoaru u Parizu, a potom ulazi u automobil i beži.
Napad braće Kuaši u vojnom stilu i njihova jučerašnja "mučenička" smrt pod "kišom" metaka francuskih policajaca praćeni su ponovljenim pozivima esktremista na napade u Francuskoj.
Iako je nemoguće tačno proceniti kakav će efekat napad na "Šarli ebdo" imati na regrutovanje ekstremističkih grupa, eksperti smatraju da bi profesionalizam uočen u napadu braće Kuaši i njihovom potonjem "konačnom obračunu" sa policijom mogao da okupi više pristalica u vojnim redovima.
"Kvalitet takvih operacija potpomaže regrutovanje", kaže Ajmen al-Tamimi, ekspert za sirijske i iračke militantne grupe sa sedištem u Britaniji.
Prema njegovim rečima, očigledno je da dobro isplanirani napad usred Pariza služi kao "primer budućim operativcima".
I Al-kaida i IS mogle bi da imaju koristi od krvoprolića u Francuskoj, navodi američka agencija.
Za militante IS, to je dobrodošao uspeh u globalnom džihadu, u trenutku kada oni nastoje da održe zamajac pred vazdušnim napadima na čelu sa SAD na čijoj su meti njihovi položaji u Siriji i Iraku.
Ipak, neki eksperti upozoravaju da bi napadi na civile, uključujući novinare i karikaturiste, mogli da otuđe simpatizere.
"Iako se time mogu uzbuditi i još više pridobiti oni koji su već radikalizovani, postoji opasnost i da se time odvrate mnogi ljudi koji bi inače pokazali naklonost prema napadaču ako bi koristio legitimnije mete", objašnjava Šašank Joši, ekspert u britanskom Kraljevskom institutu ujedinjenih službi.
NAIVNI I POVRŠNI "MULTIKULTURALIZAM"
Šef slovačke diplomatije i bivši visoki zaničnik EU u BiH, Miroslav Lajčak, upozorio je danas u Bratislavi da u Francuskoj ne izbija verski rat sa islamom, već da su za nasilje u Parizu krivi naivni multikulturni projekt i loša imigraciona politika i poručio državama da paze koga puštaju na svoju teritoriju.
"Ako postoje zajednice koje osećaju da su socijalno i ekonomski na margini društva i rezultat je to da se radikalizuju, tu je onda nešto loše. Treba paziti koga puštate da živi na vašoj teritoriji", kazao je Lajčak slovačkom radiju.
Slovački ministar naglasio je da ne smatra da postoji nekakav radikalni islam, već da samo postoje fanatici koji islam zloupotrebljavaju i podsetio da se najveći broj tih napada odigrava u muslimanskim zemljama.
Iako je šef slovačke diplomatije izjavio da je projekt multikulturnog društva bio naivan, kao i imigraciona politika pojedinih zemalja i da je pretrpeo krah, upozorio je da bi bilo kontraproduktivno sada uvoditi neke restrikcije za koje se ne zna kuda bi vodile.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji
Pretučena Sloboda Mićalović: Poznata glumica se nalazi u Urgentnom centru