"Proverili smo sve informacije i utvrdili da, prema podacima koje smo prikupili, nijedan srpski državljanin u Sirtu nije kidnapovan", rekao je Potežica, posle vesti CNN da među grupom od 20 medicinskih radnika, koje je navodno iz obolnice u tom gradu oteo ISIL, ima i srpskih državljana.
Potežica je dodao da je u Sirtu do sinoć bilo ukupno devet državljana Srbije, od kojih su jedna doktorka i jedna medicinska sestra prebačene u međuvremenu u Tripoli.
One su, kaže ambasador, prebačene sa jednom manjom grupom ljudi, u organizaciji bolnice u kojoj su radile, i sada su u jednom hotelu u Tripoliju.
"Ostali nisu pokazali nameru da napuste Sirt, ostali su tamo da rade, i danas normalno rade, i sa svima njima je ambasada bila u kontaktu", rekao je Potežica, a prenosi Tanjug.
I Ministarstvo spoljnih poslova Srbije je proverilo informacije o otmici naših državljana u bolnici u Sirtu i utvrđeno je da nijedan srpski državljanin nije otet.
Jedna od sedam preostalih državljana Srbije je pokušala da se prebaci u neko drugo mesto, ali je na jednom kontrolnom punktu autobus u kojem se nalazila pored ostalih putnika vraćen u Sirt.
Nju su, navodi Potežica, u bolnici u kojoj je zaposlena zamolili da ostane, uz garancije bezbednosti, i ona je to prihvatila.
Svi srpski državljani u Sirtu danas normalno rade, neki su išli i po platu, istakao je ambasador Srbije, i dodao da oni smatraju da zasad nema potrebe da napustaju Sirt, jer su im date bezbednosne garancije.
Među njima je jedna četvoročlana porodica, muž, žena i dvoje dece, jedna žena sa sinom i žena koja je vraćena sa kontrolnog punkta.
Inače, konzul je u međuvremenu razgovarao u Tripoliju sa doktorkom i medicinskom sestrom koje su stigle iz Sirta i one su dobro.
DOBRO SMO; NIKO NIJE OTET
Marko Stojanović, jedan od zaposlenih u Ibn Sina bolnici blizu Sirtu u Libiji, takđe je izjavio za "Blic" da niko nije otet iz te bolnice, iako je tačno da je su juče došli pripadnici Islamske države.
"Ovde je sve u redu, niko nije otet. Juče je došla vojska Islamske države, ali nije bilo problema. Ljudi koji žele mogu slobodno da idu", priča za Stojanović.
On kaže da je vest o navodnoj otmici državljana Srbije od strane Islamske države veoma uznemirila njihove porodice u Srbiji, ali da na sreću ništa od toga nije tačno.
" Štaviše, vojska Islamske države juče je ljudima koji su krenuli iz bolnice ponudila svu moguću pomoć, novac.. Čak su mi u šali nudili i njihovo oružje kad sam ih pitao šta se dešava", priča Stojanović.
CNN je prethodno javio da su članovi tzv. Islamske države oteli s 20 medicinskih radnika u Libiji, među kojima, navodno, ima i srpskih državljana.
Oni su navodno oteti iz bolnice Ibn Sina u libijskom gradu Sirtu u ponedeljak.
Kako je preneo Si-En-En, omticu je izvršila grupa od oko 30 naoružanih džihadista "Islamske države", koji su presreli autobus koji je prevozio medicinsko osoblje do Tripolija.
Navodno ekstremisti ISIS-a nisu želeli da medicinski radnici napuste grad pošto je reč o jedinom medicinskom timu u tom mestu, u slučaju da neki od boraca bude ranjen ili povređen.
Većina otetih su Filipinci, a ostali su iz Ukrajine, Indije i Srbije, rekao je neimenovani bolnički zvaničnik z aCNN.
Ambasador Bosne i Hercegovine u LibijiIbrahim Efendić potvrdio je za Klix.ba da su radnici zarobljeni, ali da za sada nije poznato da li i koliko državljana Srbije ima među njima.
Grad Sirt nalazi se između između Tripolija i Bengazija i bio je glavno uporište snaga lojalnih Moameru el Gadafiju u libijskom građanskom ratu. Gadafi je u tom gradu i ubijen.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji