Portparol tužioca potvrdio je pisanje medija ovog vikenda da je pokrenuta istraga, dok opozicioni političari traže više informacija od vlade Angele Merkel u vezi sa ovim skandalom.

"Otvorena je preliminarna istraga", rekao je portparol.

Magazin "Špigl" objavio je da je BND pomagala posljednjih 10 godina američkoj Agenciji za nacionalnu bezbednost (NSA), što je osramotilo Nemačku i uznemirilo mnoge u zemlji u kojoj su prisluškivanje i praćenje osetljiva tema.

Magazin piše da je 2013. godine BND naredila svojim službama da obriše 12.000 takozvanih internet selektora – IP (aj-pi) adresa, imejl adresa i telefonskih brojeva nemačkih vladinih zvaničnika - koje je pratila za NSA.

Nemački mediji javljaju da postoje naznake da su vlade i agencije zemalja EU, posebno Francuska, bile mete špijuniranja BND u korist NSA.

Političari i iz vladajuće koalicije i iz opozicije zahtevaju da se "karte polože na sto" i sveobuhvatno objasni uloga Kancelarske službe koja je, izgleda, kako su tek nedavno saznali mediji, još 2008. i 2010. godine ignorisala upozorenja o pokušaju NSA da preko nemačke BND špijunira i evropske (vojne) firme, poput EADS i Eurokoptera.

Nemačka štampa ovih dana opširno piše o špijunskoj aferi BND, nemačke obaveštajne službe koja je još 2002. godine, posle terorističkih napada na Ameriku od 11. septembra, sklopila sporazum o saradnji sa NSA u borbi protiv terorizma.

Deo štampe, puno jasnije od političara, govori da je zato BND legalno i po nalogu NSA špijunirala, a da sada za to niko ne želi da preuzme odgovornost.

OPOZICIJA PRETI TUŽBOM VLADI U BERLINU

Nemačka opozicija preti tužbom vladi u Berlinu ukoliko im se ne dozvoli uvid u listu traženih objekata koje je BND prisluškivala za NSA.Postoje i zahtevi za saslušanje šefova Kancelarske službe, javljaju danas nemački mediji.

"Ako nam se ne omogući uvid u tu listu, mi ćemo delovati juristički", rekao je predstavnik opozicione partije Zeleni u parlamentarnoj komisiji za istraživanje aktivnosti NSA Konstantin fon Noc danas za "Velt am Zontag", a i predstavnica opozicione Levice u toj komisiji Martina Rener pripretila je vladi u Berlinu tužbom.

Levica želi da se u razjašnjenju špijunske afere saslušaju i šefovi Kancelarske službe, koji su, po zakonu, nadležni za kontrolu rada nemačkih obaveštajnih službi.