Analitičari ocenjuju da su to najneizvesniji parlamentarni izbori u Britaniji posle više decenija, nakon predizborne kampanje koja je s pažnjom praćena u Evropi s obzirom na značaj ishoda glasanja za ostanak te zemlje u EU, a u kojoj su favoriti - konzervativci i laburisti - do poslednjeg dana bili "rame uz rame".
Birališta se zatvaraju u 22 sata po lokalnom vremenu (23 po srednjeevropskom), ali će neizvesnost u vezi sa ishodom verovatno potrajati danima.
Od ishoda glasanja na opštim izborima za 56. parlament u petoj najvećoj ekonomiji sveta moglo bi da zavisi da li će Britanija napustiti Evropsku uniju i da li će Škotska ponovo pokrenuti pitanje nezavisnosti.
Prema najnovijim anketama, čiji su rezultati objavljeni dan uoči glasanja, vladajuća Konzervativna partija premijera Dejvida Kamerona uživa podršku 33 odsto Britanaca, dok je 32 odsto ispitanika naklonjeno opozicionoj Laburističkoj stranci Eda Milibanda.
Manje stranke sa leve i desne strane "nagrizaju" podršku dvema najvećim partijama, ali istraživanja pokazuju i da nijedna stranka neće osvojiti apsolutnu većinu.
Liberalne demokrate, partneri u vladajućoj koaliciji, imaju podršku osam odsto Britanaca, a evroskeptična Stranka za nezavisnost Ujedinjenog kraljevstva (UKIP) 14 odsto glasova, dok stranka "Zelenih" beleži podršku od šest odsto birača.
Kameron je obećao referendum o ostanku u EU, dok je Miliband protiv referenduma, a kako nije verovatno da će ijedna od dveju glavnih stranaka u izbornoj trci osvojiti apsolutnu većinu, rezultat će biti koaliciona vlada u koju bi mogla ponovo da uđe Liberalno-demokratska stranka, koja se dosad protivila referendumu, ali je poslednjih dana ublažila stav.
Kameron obećava Britancima da će zadržati zemlju "na putu ka svetlijoj budućnosti", dok se Miliband zalaže za "vladu koja će na prvo mesto staviti radne ljude", a lider trećeg po redu favorita, Liberalno-demokratske stranke, Nik Kleg nudi "stabilnost i pristojan životni standard", prenosi Bi-Bi-Si.
Vodeći stranački lideri juče su obilazili zemlju uzduž i popreko kako bi sebi osigurali podršku sutra na biralištima, pa je tako Kameron hitao ka severozapadnoj Engleskoj, Škotskoj i Midlendsu, dok je Miliband posetio marginalne delove pod vlašću konzervativaca na severu Engleske, a Kleg - škotske okruge koje se nada da će zadržati.
Dva vodeća takmaca, Kameron i Miliband, u predizbornoj ofanzivi igrali su na različite karte - dok se Konzervativna partija fokusira na smanjenje poreza, glavni adut Laburističke partije je sprečavanje privatizacije Nacionalne zdravstvene službe.
Kameron obećava stabilnost i snažnu vladu ako ostane na vlasti, upozorivši birače da ih, ukoliko se opredele za Milibanda, očekuje haos i zastoj u ekonomskom oporavku uz ucene Škotske nacionalne partije.
AP predviđa da će Kameron, ako ne osvoji drugi premijerski mandat, skoro sigurno izgubiti i status lidera torijevaca.
Američka agencija navodi da bi, pošto Britanci biraju stranku i poslanike, ali ne biraju direktno šefa vlade, Miliband mogao da se nađe na čelu zemlje, iako je stidljiv i nerado se pojavljuje pred TV kamerama.
Izbori u Britaniji bi mogli biti i svojevrsni referendum o štednji, pošto je ekonomija uz pitanje da li ljudi smatraju da se kreću u dobrom pravcu brzo postala glavni fokus predizborne kampanje.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji
Pretučena Sloboda Mićalović: Poznata glumica se nalazi u Urgentnom centru