Kako navode zapadne diplomate, prema finalnom sporazumu Iran je prihvatio "povratni mehanizam", prema kome neke od sankcija mogu da budu ponovo uvedene u roku od 65 dana, ukoliko sporazum bude prekršen.

Embargo Ujedinjenih nacija na oružje ostaće na snazi pet godina, a zabrana kupovine raketne tehnologije ostaće na snazi osam godina.

Razgovorima u Beču prethodile su tri nedelje intenzivnih pregovora američkog državnog sekretara Džona Kerija i šefa iranske diplomatije Mohamada Džavada Zarifa.

Visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini izjavila je da nuklearni dogovor postignut sinoć predstavlja znak nade za ceo svet.

"Ono što pred nama stoji je rezultat vrlo teškog rada, i zahvaljujem svima koji sede za ovim stolom. Odluka koju ćemo doneti je mnogo više od nuklearnog sporazuma, ona može da otvori put ka novom poglavlju u međunarodnim odnosima. Mislim da je to znak nade za ceo svet". rekla je Mogerini.

Evropska šefica diplomatije izjavila da je "Iran ponovo potvrdio da ni pod kakvim okolnostima nikada neće tražiti, razvijati niti nabavljati bilo kakvo nuklearno oružje".

Novinarima se zatim obratio iranski ministar spoljnih poslova Muhamed Džavad Zarif, koji je isto saopštenje pročitao na persijskom jeziku.

"Posvećeni smo tome da ovaj program bude u potpunosti primenjen, uz pomoć Međunarodne agencije za atomsku energiju i želimo da međunarodna zajednica podrži ove napore", izjavio je Zarif.

Američki predsednik Barak Obama pozdravio je sporazum, ističući da je taj dokument zasnovan na proveri, a ne na poverenju i dodao da će pomoći sprečavanju širenja nuklearnog naoružanja na Bliskom istoku.

"Svaka staza ka nuklearnom oružju je odsečena", rekao je Obama u obraćanju naciji sa potpredsednikom SAD DŽoom Bajdenom, preneo je AFP.

"Ovaj sporazum pokazuje da američka diplomatija može da donese realnu i značajnu promenu", dodao je američki predsednik.

Obama je istakao da je sporazum sa Iranom prilika "koju vredi ugrabiti" i upozorio Kongres da će staviti veto na bilo kakav zakon koji bi sprečio njegovu uspešnu implementaciju, naveo je Rojters.

 "Naporan rad se isplatio i postigli smo sporazum. Neka Bog blagoslovi naš narod", izjavio je Rojtersu iranski diplomata koji nije želeo da bude imenovan.

Nuklearni pregovori Irana sa SAD, Rusijom, Kinom, Britanijom, Francuskom i Nemačkom, koji su počeli krajem 2013, vođeni su u cilju postizanja sporazuma, koji bi ublažio bojazni Zapada da Teheran pod plaštom civilnog nuklearnog programa razvija oružje, u zamenu za ublažavanje sankcija koje su nanele veliku štetu iranskoj ekonomiji.

PUTIN: SVET MOŽE DA ODAHNE

Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je danas da sporazum Irana i svetskih sila o iranskom atomskom programu predstavlja odlučan izbor u pravcu stabilnosti i saradnje.

"Svet sada može da odahne", saopštio je Putin na veb sajtu Kremlja.

Ruski predsednik dodao je da su "pregovarači, uprkos pokušajima da se opravdaju scenariji zasnovani na sili, napravili čvrst izbor u korist stabilnosti i saradnje".

Putin je rekao da će ovaj sporazum doprineti saradnji Rusije i Irana u oblasti civilne nuklearne tehnologije i borbe protiv terorizma na Bliskom istoku.

I VUČIĆ ČESTITAO

Predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić čestitao je danas visokoj predstavnici Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Federiki Mogerini na postignutom sporazumu o iranskom nuklearnom programu.

"Zahtevni zadaci poput ovog traže izuzetnu državničku posvećenost, koju ste Vi, bez sumnje, pokazali. Želeći Vam uspeh u budućem radu, primite, poštovana visoka predstavnice, izraze mog dubokog uvažavanja", navodi se u čestitki srpskog premijera.

Kako se dodaje, rešenja izgrađena na dijalogu i zajedničkom razumevanju jasan su pokazatelj volje da se postignu kompromisi na dobrobit svih strana.