Odluka magazina "San" da objavi stari snimak kraljice, koja izvodi nacistički pozdrav, kada joj je bilo šest ili sedam godina, koji je držan u kraljevskom arhivu i bio nedostupan za javnost, izazvao je zabrinutost palate, koja već godinama traži da se suzbije objavljivanje štetnih materijala, koji potvrđuju vezu porodice i Trećeg rajha.
Za razliku od Nacionalnog arhiva, kraljevski arhivi, za koje se zna da sadrže veliku količinu prepiske između članova porodice i nacističkih političara i aristokrata, nisu u obavezi da pružaju na uvid taj materijal, prenosi list "Gardijan".
Objavljivanje fotografija od pre 80 godina iz dvorca Balmoral, u kojoj Elizabeta, njena majka, princ Edvard i princeza Margaret sa osmehom, nacistički salutiraju, izazvao je brojne reakcije na društvenim mrežama.
Pošto je taj odnos kraljevske porodice i nacista postao predmet globalne rasprave, istoričari i poslanici traže da se arhivi otvore i da prepiska postane dostupna.
"Kraljevska porodica ne može nikad potisnuti svoju istoriju", rekla je Karina Urbah sa Insituta sa istorijska istraživanja, na Univerzitetu u Londonu.
"Ovo je cenzura, a to nije demokratska vrednost. Oni se moraju suočiti sa svojim prošlošću. Ja dolazim iz Nemačke, gde svi moramo da se suočimo sa našom prošlošću".
Ona je autor nove knjige o odnosu između kraljevske porodice i nacista i pokušavala je godinu dana da dobije pristup dokumentima u kraljevskom arhivu, koji se odnose na nacističku Nemačku.
Ona je opisala arhive u dvorcu Vindzor kao "predivno mesto za rad, ali samo ako ne želite da radite na materijalu 20. veka, tražeći pristup političkim materijalima, posle 1918. godine".
Urbahova je opisala da na policama vidi kutije koje sadrže materijal koji se odnosi na 1030. godinu, ali da niko ne sme da ih istražuje, dodajući da mnogo međuratne arhive više ne postoji.
"Znamo da je nakon '45 bila je velika operacija čišćenja", navela je ona, dodajući da su članovi kraljevske porodice bili vrlo zabrinuti zbog prepiske, pa je ona bila uništena.
Istoričar Aleks von Tunzelman izjavio je na Twitteru da je nedostatak pristupa kraljevskim arhivama za istoričare i javnost "duboko nedemokratski", dodajući da "istorija ove zemlje pripada javnosti".
Uticajni član parlamenta, laburista Pol Flin je rekao da bi kraljevska porodica trebalo da omogući potpuni pristup svojim arhivima, uključujući i odnose na Nemačkom 30-ih godina.
"To je bio vrlo zanimljiv deo naše istorije, kad smo imali budućeg kralja koji je flertovao sa nacistima i crnokošuljašima i moramo znati istinu o tome", rekao Flin, dodajući da je potrebno više otvorenosti.
Edvard, koji je abdicirao da bi se oženio Amerikankom iz visokog društva Volis Simpson, suočio se sa brojnim optužbama da je nacistički simpatizer.
Par je fotografisan na sastanku sa Hitlerom u Minhenu u oktobru 1937. godine.
Bakingemska palata je juče izrazila razočarenje što je jedan tabloid objavio slike iz ranih tridesetih godina prošlog veka na kojima se vidi tadašnja princeza, a sadašnja kraljica Elizabeta II u stavu nacističkog pozdrava.
Partizan želi da prekine crni niz: Istorijski susret slavnih trenera, ne zna se kome je pobeda potrebnija
Ognjen Dobrić nestao iz ekipe Zvezde: Janis Sferopulos ne računa na "vojnika" crveno-belih
Predrag Mijatović podigao ton: Kakve veze ima Vučić s krizom u Partizanu?!
Brutalna poruka za Nikolu Mirotića sa tribina: Grobari ga vređali, a onda je video transparent! (Video)
Uvrede i zvižduci za Nikolu Mirotića u "Areni": Grme navijači Partizana, nisu mu oprostili! (video)