Kako prenosi AFP, 38-godišnja aktivistkinja Virhinija Ruis skočila je u petak u arenu stadiona La Malageta, u Malagi, na jugu Španije, i klekla pored bika koji je ležao na zemlji.

Nekoliko trenutaka kasnije, obezbeđenje ju je izvuklo iz arene dok su na tribinama gledaoci mahali belim maramicama i burno negodovali zbog njenog čina.

"Virhinija je pokazala veliku dozu hrabrosti i dobrote kada je ušla u arenu", kazala je direktorka britanskog ogranka PETA, Mimi Beheči.

"Nadajmo se da će njen gest saosećanja podstaći građane da na drugačiji način gledaju na arhaični, sramni spektakl kakav je borba s bikovima", dodala je ona, pozivajući špansku vladu da zabrani borbe.

U izjavi za privatnu televiziju Telesinko, Ruis je rekla da je prvobitno samo htela da snimi okrutnost u areni, ali kada je čula riku umirućeg bika, nije mogla, a da se ne umeša.

"Želela sam da mu pružim malo ljubavi pre nego što napusti ovaj svet", objasnila je španska aktivistkinja kojoj preti novčana kazna od 6.000 evra.

Tokom diktature generala Fransiska Franka, borbe s bikovima su u Španiji promovisane kao nacionalni, ujediniteljski spektakl.

Od tada interesovanje za ovu vrstu zabave sve više jenjava, posebno među mladima, mada borbe s bikovima imaju i dalje svoje verne fanove, a matadori status zvezda, navodi Frans pres.

Borbe s bikovima su od 2012. zabranjene u severoistočnoj španskoj pokrajini Kataloniji, a na Kanarskim ostrvima ta zabrana je uvedena još 1991.

Smatrane više kao umetnička forma nego sport, borbe s bikovima su takođe veoma popularne na jugu Francuske i u pojedinim latinoameričkim državama.