Predviđeno je da izbeglice primljene na osnovu tog programa dobiju smeštaj, zdravstvenu zaštitu i obrazovanje i da uživaju "humanitarnu zaštitu" tokom pet godina, nakon čega će moći da se prijave za ostanak u Britaniji, prenosi AFP.

Britanski premijer Dejvid Kameron je ranije ovog meseca najavio da će njegova zemlja prihvatiti 20.000 izbeglica iz kampova u Jordanu, Libanu i Turskoj tokom narednih pet godina, pri čemu će prednost imati najugroženiji, uključujući siročad.

Britanija je još pre te najave primila 216 sirijskih izbeglica na osnovu pomenutog programa, a od izbijanja konflikta u Siriji 2011. odobrila je azil za gotovo 5.000 izbeglica iz te zemlje - znatno manje nego Francuska, Nemačka i Švedska.

Britanija, inače, ne učestvuje u politici EU na planu davanja azila i zbrinjavanja izbeglica i izjasnila se kako neće učestvovati ni u kakvom sistemu kvota.

Kameron je prošle nedelje posetio kampove sirijskih izbeglica u Libanu i Jordanu, obećavajući im dodatnih 100 miliona funti ( 137 miliona evra) pomoći za koju je rekao da će doprineti savladavanju izbegličke krize.

Britanski premijer je u Bejrutu izjavio da će u naredne tri godine njegova zemlja udvostručiti pomoć školama u Libanu - na 20 miliona funti godišnje, čime će pomoći i izbegličkoj desi iz Sirije i libanskim đacima.