• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Cena nafte ugruvala Rusiju, Medvedev: Sve je OK

Izvor MONDO/Agencije

Ruska vlada smanjiće izdatke za 10 odsto u odnosu na nivo predviđen budžetom za 2016. da bi se budžet prilagodio dugoročno niskoj ceni nafte. Premijer Dmitrij Medvedev kaže da je ruska privreda stabilna, uprskos zapadnim sankcijama.

Nagli pad cene nafte koja se ove nedelja spustila na do sada nezamisliv nivo od 30 dolara za barel, promenila je izglede Rusije koja većinu svojih prihoda ostvaruje od nafte i koja se nadala ekonomskom opravku ove godine posle prošlogodišnje recesije.

Nafta 30 dolara, a Ruse "vadi" cena od 82 dolara

Budžet za 2016. godinu izrađen je na osnovu cene nafte od 50 dolara po barelu, i predviđa deficit od tri odsto BDP-a, što je granica koju je predsednik Vladimir Putin naložio da se ne sme preći. Prema Siluanovu, trebalo bi da barel nafte košta 82 dolara da bi se budžet izbalansirao i mada je budžetski deficit prošle godine ostao ograničen na 2,6 odsto BDP-a, ove godne to će to izgleda biti teže.

"Moramo preduzeti promišljene mere da prilagodimo naš budžet novoj realnosti", rekao je danas ruski ministar finansija Anton Siluanov na ekonomskom forumu u Moskvi.

Ministar je rekao da vlada istražuje mogućnosti za nove budžetske prihode, posebno imajući u vidu privatizacije koje bi mogle da donesu 1.000 milijardi rubalja za dve godine (12 milijardi evra).

Siluanov je upozorio da ne bi trebalo očekivati skori porast cena nafte, a ministar ekonomije Aleksej Uljukajev je ocenio da će period niskih cena nafte biti jako dug.

Takođe pogođena ekonomskim sankcijama zbog ukrajinske krize, Rusija je prošle godine prošla kroz duboku recesiju sa snažnim padom ekonomske aktivnosti i kupovne moći domaćinstava.

Vlada je već smanjila broj zaposlenih u administraciji kako bi pomogla sektore u teškoćama kao što su banke, izgradnja, automobilska industrija.

Pad cena nafte je snizio i vrednost rublje na najniži nivo u više od godinu dana.

MEDVEDEV: SVE JE U REDU

Ruski premijer Dmitrij Medvedev poručio je da je ruska privreda stabilna uprkos zapadnim sankcijama.

Rusija spremna za "pomirenje" sa EU

Rusija je, prema rečima premijera, spremna i za obnavljanje normalizacije odnosa sa Evropskom unijom. "Spremni smo da ponovo uspostavimo normalnu interakciju sa članicama EU. Evropa je naš najbliži sused, važan ekonomski partner, i vrednost naše trgovinske razmene je i dalje više milijardi evra, uprkos faktoru sankcija", poručio je Medvedev.

"Ruska privreda je pokazala da su njeni tržišni mehanizmi stabilni, čak i u uslovima kada zapadni partneri deluju protiv nje koristeći netržišne, političke metode", izjavio je Medvedev na ekonomskom forumu "Gajdar".

On je, takođe, rekao da politika i geostrategija danas diktiraju nova pravila u globalnoj ekonomiji, navodeći kao poslednji negativan primer toga "pritisak koji Međunarodni monetarni fond vrši u pogledu ukrajinskog duga prema Rusiji", prenosi ruska agencija Tas.

"Situaciju pogoršava činjenica što uslove u ekonomiji sada diktira politika i geostrategija, što se postojeći propisi povremeno ignorišu ili prepravljaju zarad kratkoročnih ciljeva, kao što je to nedavno učinio MMF u slučaju Ukrajine", izjavio je Medvedev.

On se osvrnuo i na pitanje visokih kamatnih stopa na zajmove, što, prema njegovoj oceni, ostaje veliki problem bankarskog sektora.

"Visoke kamatne stope su ključni problem, zbog čega ćemo nastaviti da koristimo mehanizam subvencija. Takođe ćemo nastaviti da učestvujemo u programu podrške investicionim projektima koji se realizuju na osnovu projektnog finansiranja", poručio je Medvedev.

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Boroja

Nagli pad cene nafte koja se ove nedelja spustila na do sada nezamisliv nivo od 30 dolara za barel, promenila je izglede Rusije koja većinu svojih prihoda ostvaruje od nafte . Skoro sam čitao da Rusija većinu svojih prihoda ostvaruje od prodaje plina,a ne od nafte. Pa zašto cijena plina nije tiliko pala,a nafta jeste,razmislite malo. Ne trpe samo Rusi,Saudijska Arabaija i druge zalivske zemlje neće još dugo moći trpiti. Ruski obični čovjek van Moskve može bez luksuza i drugih zapadnih potrebština.

REALAN

A u Srbiji najskuplje gorivo na svetu. I najgoreg kvaliteta. Bravo, bravo, bravo...

special image