Čavušoglu je dodao da je njegova zemlja otvorena za saradnju u borbi protiv "Islamske države".

Kako je prethodno obljavljeno preko svetskih agencija, Čavušoglu je u intervujuu za kanal vesti TRT Haber, rekao da je to dogovoreno u razgovoru o međusobnim odnosima i regionalnim problemima sa šefom ruske diplomatije Sergejem Lavrovim.

Turski šef diplomatije je rekao da je negova zemlja spremna za saradnju sa Rusijom u borbi protiv Islamske države, i da bi radi toga vlada mogla da otvori NATO bazu i za ruske letelice, prenela je agencija APA.

“U borbi protiv ISIS Turska je spremna da sarađuje sa bilo kojom zemljom. Kao što znate Indžirlik je otvoren za zemlje koje nameravaju da se bore protiv ISIS, zajedničkog neprijatelja sviju nas", rekao ja Čavušoglu.

Nakon velikog zahlađenja odnosa zbog obaranja ruskog ratnog aviona krajem prošle godine na granici sa Sirijom, sada ubrzano otopljavaju odnosi dve zemlje. Turski predsednik se izvinio za obaranje aviona, sprema se odšteta porodici ubijenog pilota, a i sami predsednici Turske i Rusije će se sastati kasnije u julu ili početkom avgusta.

Pripreme za ovaj susret su uveliko u toku a na dnevnom redu će biti značajne ekonomske odluke.

Ruske snage trenutno koriste svoju vazduhoplovnu bazu Hmeimim u sirijskoj provinciji Latakiji.

U bazi Indžirlik stacionirane su vazduhoplovne snage SAD, Nemačke, Velike Britanije, Katara i Saudijske Arabije, navodi "Raša tudej".

Rusko-turski odnosi pogoršani su kada je turska avijacija prošle godine oborila ruski borbeni avion u Siriji "su-24", uz objašnjenje da je narušio vazdušni prostor Turske, što je Moskva demantovala.

Ruski predsednik Vladimir Putin tada je rekao da taj potez predstavlja "zabijanje noža u leđa".


RUSKI TURISTI PONOVO OKUPIRALI TURSKU

Nakon što je Moskva ukinula sankcije Ankari, za samo tri dana putovanja u Tursku dostigla su 35 odsto "saobraćaja" ruskih turoperatera.

Turska je opet postala najpopularnija destinacija za turiste iz Rusije, piše "Komersant".

Na taj način, Turska bi se mogla vratiti na mesto lidera po broju realizovanih turističkih aranžmana.

Stručnjaci smatraju, međutim, da bi glavni problem za putničke agencije mogli postati putnici koji odluče da zamene svoje destinacije za putovanje u Tursku.

Udruženje turoperatera Rusije navodi da je potražnja za putovanja u Tursku među ruskim turistima posle ukidanja zabrane deset puta veća od stvarne ponude.

Prosečna cena aranžmana za sedam dana sa redovnim letovima u sistemu "ol inkluziv" iznosi 50 hiljada rubalja (702 evra) po osobi.