Koristeći CT skenere naučnici su uspešno replicirali najpribližniji glas muškarca iz bronzanog doba.

Tim naučnika je uspešno oživio glasne žice, grlo i usta Ucija (prema Uctalski Alpi) što im je omogućilo da digitalno proizvedu njegov glas, odnosno vokale.

Tim je upotrebio fizičke informacije o Ucijevom grlu što je kombinovao sa podacima o tome kako to utiče na akustičnu energiju koju će da generiše.

CT snimci omogućili su naučnicima da digitalno pokrenu Ucijevu ruku, lobanju i rekonstruišu kičmu i kost koja podupire jezik bez oštećenja samog leša.

Matematički modeli i softver su korišteni da se prikupe informacije o gustini i tenziji vokalnih žica i gustini i sastavu tkiva grla, piše danas "Dejli mejl".

Naučnici veruju da je Ucijev glas imao frekvenciju između 100 i 150 herca, što je u skladu sa današnjim prosečnim muškarcem.

"Ne možemo reći da smo rekonstruisali Ucijev originalni glas, jer nam nedostaju neke krucijalne informacije", rekao je Rolando Fustos, vođa projekta i laringolog u bolnici San Mauricijo u Bolcanu.

Ucija su otkrila dvojica šetača 1991. godine, a istraživanja u proteklih 25 godina dala su uvid istraživačima u to kako je izgledao život čovjeka oko 3.300 godine prije nove ere u vreme Bronzanog doba.