
Iako ekstremno desničarska partija NPD ima neustavne ciljeve, predsednik Federalnog ustavnog suda Andreas Foskule izjavio je da "trenutno nema konkretnih indikacija da će njeno delovanje biti uspešno".
U objašnjenju presude se ukazuje na beznačajnost partije i ističe da ima samo jednog poslanika u Evropskom parlamentu i da su njeni rezultati na saveznim izborima proteklih godina bili "na niskom nivou".
Foskule je naveo da moguća zabrana rada partije nije zasnovana na njenoj ideologiji, nego na njenom aktivnom cilju i planu da ukine slobodan i demokratski poredak Nemačke.
"Ovde nema dokaza za to", ocenio je sudija, prenosi AP.
Sudije su konstatovale da, iako postoji "srodnost sa nacionalsocijalizmom" i da je cilj NPD "autoritarna država zasnovana na etnički definisanoj narodnoj zajednici", nema dovoljno osnova za njenu zabranu jer taj pokret nema stvarnu težinu.
NPD se zalaže za "Nemačku Nemcima" i u svom programu pominje "opstanak i održanje nemačkog naroda na svom nasleđenom životnom prostoru centralne Evrope", piše AFP.
Sudije su zaključile i da ponašanje aktivista te stranke, iako nasilno, "ne predstavlja ustavni problem, već problem koji treba da rešavaju policija i pravosuđe".
Međunarodni komitet za Aušvic je povodom odluke suda saopštio da je to "tragičan dan za demokratiju".
Ta organizacija je ocenila da su sudije poslale "poražavajući signal Evropi u kojoj su desničarski populisti i esktremisti našli zajednički jezik i neprekidno pokušavaju da strah i nesigurnost ljudi pretvore u mržnju i agresiju".
NPD je na parlamentarnim izborima 2013. osvojila 1,3 odsto glasova, daleko ispod cenzusa od pet odsto.
Gornji dom nemačkog parlamenta je podneo zahtev krajem 2013. godine, u drugom pokušaju, da se zabrani NPD.
Bundesrat je zahtev obazložio time da delovanje NPD nije u skladu s Ustavom, pošto "svojim ciljevima i ponašenja svojih članova želi da destabiliziuje i sruši liberalno-demokratski poredak i planira da to učini na agresivan način i kroz borbu".
Sud je 2003. iz proceduralnih razloga odbacio zahtev za zabranu te stranke.
Samo dve nemačke partije su zabranjene posle Drugog svetskog rata: neonacistička Socijalistčka partija Rajha 1952, i Nemačka komunistička partija 1956.