Svet

RASTU TENZIJE U CRVENOM MORU - SITUACIJA DOSTIGLA VRHUNAC! Cene nafte porasle na 78 dolara, a za sve je kriva Amerika!

Autor Uroš Matejić

Trgovci su se ponovo fokusirali na tenzije u Crvenom moru, jer je cena nafte dostigla 78 dolara.

Izvor: SINCHAI_B/Shutterstock

Cene nafte danas su na međunarodnim tržištima porasle na 78 dolara pošto su investitori ponovo bili zaokupljeni tenzijama u Crvenom moru pred kraj godine, zasenivši zabrinutost za potražnju u okruženju visokih kamata i posrnule ekonomije.

Na londonskom tržištu cena barela posle podneva bila je viša za 72 centa nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 77,87 dolara. Gotovo isto toliko poskupeo je barel i na američkom tržištu, gde se trgovalo po 72,53 dolara. Trgovci su se ponovo fokusirali na tenzije u Crvenom moru poslednjeg radnog dana u godini nakon što su SAD objavile da su oborile dron i balističku raketu koju su ispalili jemenski Huti.

Pitanje rizika u Crvenom moru

"Američki vojni brod USS Mason (DDG 87) oborio je jedan dron i jednu protivbrodsku balističku raketu koju su ispalili Huti u južnom delu Crvenog mora", saopštila je američka Centralna komanda (CENTCOM). Nijedan od brodova u tom području nije prijavio povrede pomoraca ni materijalnu štetu.

Huti napadima pokazuju svoju podršku Palestincima u Pojasu Gaze, ometajući plovidbu brodova povezanih sa Izraelom. Novi incident je ponovo pokrenuo pitanje rizika u Crvenom moru, koji je ublažen signalom danske brodarske kompanije Maersk da bi, zbog najavljene međunarodne vojne operacije, mogla da vrati brodove na rutu kroz Sueski kanal. Do sada su bili preusmereni preko Rta dobre nade.

SAD su najavile međunarodnu pomorsku koaliciju koja bi trebala da štiti plovidbu kroz Crveno more, ali mnogi saveznici oklevaju ili najavljuju povlačenje, otkrivajući podele oko izraelskog rata u Gazi i američke podrške Tel Avivu. Eskalacija tenzija na vitalnoj svetskoj brodskoj ruti zasenila je zabrinutost oko potražnje jer rastuće kamatne stope otežavaju ekonomsku aktivnost.

Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEK) i njeni saveznici pokušavaju da pariraju slabijoj tražnji smanjenjem ponude, trenutno za oko šest miliona barela dnevno, što odgovara oko šest odsto globalne ponude. Zbog praznika OPEK ni danas nije objavio cenu barela naftne korpe svojih članica. Prošlog četvrtka je iznosio 80,84 dolara.

BONUS VIDEO:

(MONDO/U.M.)

Trgovci su se ponovo fokusirali na tenzije u Crvenom moru