Srpskom fudbalu sledi ono što se već godinama navodi kao jedan od glavnih uslova za napredak - privatizacija klubova.

Predsednik Fudbalskog saveza Srbije Slaviša Kokeza pojasnio je sada kako će sve to izgledati i kako je ovaj proces pripreman.

On je u intervjuu za "Mozzartsport" istakao da je započeta izrada Zakona o privatizaciji. Ideja o privatizaciji se pominje već punih 20 godina, ali nikada nisu bili načinjeni neki konkretniji koraci.

Kokeza je još ranije govorio da će privatizacija u srpski fudbal stići naredne godine, a ulazak privatnog kapitala u srpski fudbal dugo se pominje kao jedno od rešenja za probleme u ovdašnjem fudbalu.

Predsednik FSS sada najavljuje da se prave odlučujući koraci ka uvođenju privatizacije.

"Počeli smo izradu zakona prošle godine i svesno smo preuzeli odgovornost i inicijativu. Vodili smo se najboljim evropskim iskustvima. Model koji smo predložili najbliži je nemačkom modelu transformacije sportskih udruženja u privredna društva. Prema tom modelu, postojeći klubovi kao Udruženja građanja postaju manjinski vlasnici budućeg sportskog privrednog društva", počeo je Kokeza.

"Na taj način se s jedne strane obezbeđuje kontinuitet fudbalskih klubova - čuvaju se tradicija, imidž i istorijska vrednost, a s druge strane otvara se mogućnost da budući domaći ili inostrani investitori kupe većinski vlasnički udeo tih klubova. Prvi put imamo podršku svih klubova Super i Prve lige Srbije da krenemo u privatizacione procese", pojašnjava predsednik FSS.

Međutim, šta to konkretno znači u praksi?

"To znači da će klubovi sami odlučivati o svom budućem statusu. Imaće mogućnost da se transformišu u sportsko-privredna društva, ali ukoliko to ne žele, mogu da ostanu u statusu sportskih udruženja. S obzirom na to da je sloboda udruživanja Ustavom garantovano pravo, nije moguće da privatizacija bude obavezujuća za sve klubove", ističe Slaviša Kokeza za "Mozzartsport".