Slušaj vest

Ekipa Denver Nagetsa već 25 godina je u vlasništvu biznismena Stena Krenkea, ali nedavna dešavanja u timu iz Kolorada otkrila su da se za sve pita njegov sin. Naslednik Džoš Krenke pojavio se pred medijima, govorio o otkazima za generalnog menadžera Kelvina Buta i trenera Majkla Melouna, pomenuo odnos koji ima sa Nikolom Jokićem i praktično otkrio da je on najzaslužniji čovek za uspeh Denvera.

Džoš je aktivan na nekoliko izuzetno važnih funkcija unutar kompanija porodice Krenke, a može se reći da su Denver Nagetsi njegov omiljeni posao. Pred novinarima je pominjao koliko mu je teško bilo da podeli otkaze, ali i koliko mu je Arsenal popravio jedan od najtežih dana u poslovnoj karijeri.

"U ovom trenutku imam širok spektar odgovornosti u našim poslovima", rekao je Džoš Krenke. Njegova porodica ima u vlasništvu Denver Nagetse (NBA), Los Anđeles Remse (NFL), Kolorado Avalanš (NHL), Kolorado Rapids (MLS), Arsenal (Premijer liga), kao i timove u lakrosu i esportu.

Naslednik dinastije koja veoma uspešno upravlja sa čak čak devet klubova otkrio je i detalje o jednom od najčudnijih dana u životu. "Mislim, prošli utorak je bio najluđi utorak koji sam ikada mogao da zamislim. Imao sam najgore jutro za više od 10 godina sa Nagetsima, nakon čega je usledilo najneverovatnije popodne koje sam ikada mogao da tražim sa fudbalskim klubom Arsenal", rekao je Krenke i dodao: "Pobedili smo Real Madrid sa 3:0 u četvrtfinalu Lige šampiona... Na ljudskom nivou, to je bio težak utorak za mene."

Kako je porodica Krenke kupila Denver?

Američki biznismen Sten Krenke kupio je 2000. paket u kojem su bili Denver Nagetsi, Kolorado Avalanši i "Pepsi Centar", odnosno "Ball Arena" u kojoj danas igraju Denver Nagetsi. Krenke je u tom trenutku platio 450 miliona dolara, uz jedan veoma važan uslov. Potpisan je ugovor da se barem do 2025. godine nijedna franšiza neće odseliti iz Denvera.

U vreme te kupovine, Denver Nagetsi nisu imali ni delić ugleda koji danas poseduju. Nikola Jokić je osvojio tri MVP nagrade i doneo prvu titulu u Kolorado, a pre njega je imidž franšize gradio Karmelo Entoni koji je uspeo da pomeri ekipu sa mrtve tačke. Pre njega, pa i u onim godinama kada je mali Nikola Jokić po Somboru nosio duks sa logom Denver Nagetsa, taj tim nije bio previše važan za čitavu NBA ligu.

Sten Krenke
američki biznismen Sten Krenke Foto: Harry How / Getty images / Profimedia

Zapravo, razmišljalo se o selidbi i to veoma ozbiljno. Nakon što je završena era u kojoj su ligom dominirali Aleks Ingliš i Kiki Vandevege, Denver je pokušao rekonstrukciju u kojoj će tim izgraditi oko Dikembea Mutomba. Ta ekipa, koja je imala potencijal, raspala se 1996. godine, pet sezona nakon što je počeo novi projekat tima iz Kolorada.

Ekipa je zapala u velike probleme i čitava liga očekivala je da Denver izgubi franšizu. Izjednačili su najgori niz sa 23 uzastopna poraza u sezoni, bili blizu da sezonu završe sa samo 11 pobeda i time postanu najgori tim u istoriji NBA lige, a situacija je kulminirala kada su sezonu 2002/03 završili kao najgori tim u takmičenju.

Krajem devedesetih godina prethodnog veka vlasništvo nad Denver Nagetsima imala je kompanija "Ascent Entertainment Group". Oni su 1997. godine odlučili da prodaju tim, ali se kompanija "Liberty Media" povukla iz pregovora. Dve godine kasnije Ascent je za 400 miliona dolara prodao tim Bilu i Nensi Lori, naslednici kompanije Valmart i rođenog sestri supruge Stena Krenkea. Akcionari su se žalili, dogovor je poništen, a Denver Nagetse je za 461 milion dolara ubrzo kupio bankarski magnat Donald Šturm. Pošto on nije želeo da se obaveže na ostanak u gradu tokom narednih 25 godina, Denver nije želeo da prenese vlasništvo nad kupljenim zemljištem na njegovo ime, pa je ubrzo izvedena nova prodaja - ovog puta porodici Krenke, biznismenu Stenu i njegovoj suprugi En Volton, drugoj naslednici kompanije Valmart.

Prodaja Denver Nagetsa, Kolorado Avalanša i dvorane porodici Krenke nije dugo trajala. Sve je završeno u leto 2000. godine, a iz ove perspektive deluje da je cena od 450 miliona bila preniska. Ipak, treba imati u vidu da su Denver Nagetsi u tom trenutku bili potpuno razoreni na svim nivoima i da današnju vrednost duguju uglavnom porodici koja je godinama vukla fantastične poteze.

Koliko vrede Denver Nagetsi?

Porodica Krenke imala je pretežak zadatak da napravi franšizu koja će postati respektabilna u NBA ligi i o čijoj selidbi se neće pričati u narednim godinama. Uradili su to postepeno, prvo kroz lidersku ulogu draftovanog Karmela Entonija, a zatim i preko Nikole Jokića koji je sa 41. mesta postao najbolji igrač u ligi. Sve je to bila vizija Stena Krenkea.

"Jedan od mojih snova je bio da budem uključen u profesionalni košarkaški tim“, rekao je Krenke za Denver Post, ubrzo nakon što je zaključio ugovor za kupovinu Nagetsa i dodao: "Ovo je san koji imam dugo vremena." Tako je u leto 2000. godine počela era u kojoj je tim iz Kolorada doživeo svoje najslavnije trenutke - istina, tek dve decenije kasnije.

Između 1995. i 2004. godine Denver Nagetsi su imali niz od čak osam sezona u kojima nisu stigli do plej-ofa, a narednu veliku krizu doživeli su nakon odlaska Entonije i pre dolaska Jokića. Karmelova generacija je deset puta u nizu vodila Denver Nagetse do doigravanja, dok će aktuelnoj ekipi nastup u doigravanju biti sedmi u nizu, računajući i jedan pohod na titulu koji se uspešno završio.

11889604.jpg
Foto: ERIK S. LESSER/EPA

Iz svega ovoga lako je zaključiti da porodica Krenke zna da "obradi" dijamant kada ga dobije u ruke. Bila su im potrebna samo dva NBA superstara tokom prethodnih 25 godina kako bi od tima koji nikoga ne zanima napravili jednu od najvećih senzacija u čitavoj ligi. Danas Denver Nagetsi vrede čak 3,9 milijardi dolara, po proceni koju je Forbs uradio u oktobru 2024. godine. To je čak 500 miliona više nego godinu dana ranije, odnosno čak dve milijarde više nego 2022. godine!

Po tom parametru Denver Nagetsi su tek 17. tim u ligi, ali je njihov uspon na listi neverovatan i treba očekivati da se on produži i na naredne sezone. Sasvim sigurno će ekipa iz Kolorada narednih godina smanjiti razliku u odnosu sa timove sa samog vrha, gde su već tradicionalno Golden Stejt, Njujork, Boston i ekipe iz Los Anđelesa.

Kako porodica Krenke upravlja Arsenalom?

Kupovina Arsenala trajala je dugo, jer je Sten Krenke preko Kolorado Rapidsa počeo da ulazi u klub još 2007. godine. Kupovao je deo po deo akcija, dobijao sve značajnije ulogu u upravljačkoj strukturi kluba i na kraju 2011. godine postao većinski vlasnik - sa čak 62,89 odsto. Sten Krenke je 2018. godine kupio paket akcija od biznismena Ališera Usmanova za oko 600 miliona funti, a nakon toga je porodica Krenke vlasnik preko 90 odsto akcija Arsenala.

Kao i u slučaju Denver Nagetsa, porodica Krenke preuzela je upravljanje Arsenalom u veoma teškom trenutku. Generacija koja je otišla do finala Lige šampiona završila je svoj krug, a tek što je završen novi stadion u Londonu zbog kojeg je klub godinama bio "žrtva" na tržištu. Trebalo je napraviti veliku rekonstrukciju koja će "Tobdžije" približiti najboljim ekipama u zemlji. U klubu je i dalje bio Arsen Venger, kao uticajna figura na mestu menadžera i veoma važna osoba za funkcionisanje čitavog sistema.

Istina je, Arsenal poslednjih godina ne beleži najbolje rezultate u svojoj istoriji. Posebno se to odnosi na domaće prvenstvo, jer navijači londonskog tima više od dve decenije čekaju šampionsku titulu. Pod kontrolom porodice Krenke Arsenal je osvojio četiri FA kupa, pet Komjuniti šildova i tri puta završio drugoplasirani u ligi - uz naznaku da će to uraditi i u tekućoj sezoni.

Sten Krenke i Džoš Krenke u loži stadiona Arsenala
Foto: Daniel Hambury/EPA

Arsenal je u međuvremenu igrao i jedno finale Liga kupa, odnosno jedno finale i jedno polufinale Lige Evrope. Ove sezone bi momci koje trenira Mikel Arteta mogli da se domognu polufinala Lige šampiona, jer su u prvom meču ubedljivo savladali Real Madrid (3:0) i u Madridu treba samo da odbrane tu prednost. Nema sumnje da bi to bio jedan od najvećih rezultata od kako porodica Krenke upravlja klubom, iako je utisak da su oni više fokusirani na novac nego na trofeje.

Navijači Arsenala su tokom prethodnih godina često nalaziti zamerke porodici Krenke. Njihov tim nije osvojio trofeja koliko su se oni nadali da će uspeti, a najviše im se zamera što u nekoliko situacija nisu adekvatno reagovali na tržištu. Da li vam to liči na situaciju u Denveru, gde Jokić ne dobija prava pojačanja? Primera radi, Arsenal u ovom trenutku nema klasičnog napadača jer su povređeni Kai Haverc i Gabrijel Žesus, pa prinudno u napadu igra defanzivni vezni Mikel Merino. Sten i Džoš Krenke nisu se previše potresli zbog toga - Arsenal je u vrhu engleskog i evropskog fudbala, a njegova vrednost značajno je veća nego kada su ga kupili.

Kakvu ulogu ima Džoš Krenke?

Prethodnih dana čitav svet je saznao ko je Džoš Krenke (44). Ako bismo gledali realno, vlasnik Denver Nagetsa je njegov tata Sten, na papiru se vodi da je to mama En, ali Džoš je najviše uključen u funkcionisanje timova. Znali smo to i ranije, zbog njegove dobre veze sa Nikolom Jokićem, a posebno smo saznali na konferenciji za medije koju je organizovao nakon završetka ligaškog dela sezone u NBA.

Džoš Krenke je predsednik Denver Nagetsa i Kolorado Avalanša, a njegov otac Sten ga je uključio u upravni odbor Arsenala kao jednog od direktora kluba. Za razliku od navijača u SAD gde Džoša Krenkea poštuju, navijači Arsenala su ga često pozivali da napusti klub. U Londonu se skandiralo protiv porodice Krenke jer navijači smatraju da Sten i Džoš gledaju ličnu korist, umesto uspeha tima, ali... "Nemamo nameru da prodamo klub", poručio im je jednom prilikom Džoš.

Džoš Krenke vlasnik Denvera i trener Majkl Meloun
Foto: MATTHEW STOCKMAN / Getty images / Profimedia

Sa druge strane, Džoš Krenke ima fenomenalan odnos sa Nikolom Jokićem i prvo je njega obavestio o najvažnijoj odluci u Nagetsima. "Rekao sam Jokiću malo pre nego što smo doneli odluku. Pitao sam ga hoće li da pričamo o tome... Jokić je razumeo sve, klimnuo je glavom. Razumeo je, a znam da svi u svlačionici - posebno on - imaju i te kako poštovanja za Melouna i Buta. Ali, odrasli su ljudi, imaju porodice, bili su spremni za izazov koji je postavljen pred njih", naglasio je Krenke i rekao da nije direktno pričao sa ostalim igračima osim Jokićem.

Džoš Krenke je "kupio" Nikolu Jokića veoma prijateljskim stavom koji je prema njemu pokazao od prvog dana u NBA ligi. Zna se da u porodici Krenke obožavaju Jokića, a to su pokazali kada su najboljem igraču na svetu pozajmili avion da doputuje u Sombor. Nikola Jokić je želeo da stigne na konjičku trku, a jedini način za to bilo je privatnim avionom porodice Krenke nakon proslave šampionske titule.

Takođe, kada je Nikola Jokić drugi put postao MVP NBA lige, Džoš Krenke je bio deo delegacije koja ga je posetila u Somboru. Nagrada je Jokiću uručena u štali, uz pesmu "Već odavno spremam svog mrkova", a ceremoniji su prisustvovali Majkl Meloun, Ognjen Stojaković, Miško Ražnatović...

Bonus video:

00:33
Nikola jokić o sinu Ignjatu  Izvor: Youtube/Guerilla sports