Veliko bravo za srpske odbojkaše, uprkos tome što su večeras pred 10-ak hiljada frenetičnih Iranaca prokockali prednost od 2:0 u setovim i doživeli prvi poraz u Svetskoj ligi.

Važno je to kako su se borili i koliko su pokušavali, uprkos svemu što im se dogodilo na putu od Beograda, preko Istanbula, do Teherana, tokom kojeg su preživeli pravi pakao.

Nakon što su ostali dan duže u Srbiji zbog nevremena i otkazivanja letova sa Aerodroma "Nikola Tesla", pa pukom srećom "zakasnili" na stravičan teroristički napad na Aerodromu "Ataturk" u Istanbulu, gde su prvo bili zarobljeni, pa odvedeni u hotel gde su ceo jedan dan čekali re-uspostavljanje međunarodnih linija iz Turske, "orlovi" su u prestonicu Irana stigli "pravo na" meč 7. kola i – umalo pobedili!

Domaćina, pred njegovim navijačima, a u dvorani nije bilo prazne stolice...

Naša "plava četa" sada ima 6 od 7 i i garantovano mesto na Fajnal-siks turniru u Poljskoj, uprkos neprijatnom porazu u 20 do ponoć po lokalnom vremenu: Iran – Srbija 3:2 (18:25, 22:25, 25:22, 25:23, 16:14).


Najefikasniji u reprezentaciji Srbije bio je Marko Ivović s 19 poena, dva manje upisao je Aleksandar Atanasijević, a Marko Podraščanin zabeležio je 12.

Iran je do pobede predvodio Mohamed Musavi sa 17 poena, a Mojtaba Mirzajanpur zabeležio je 14. 

Momci su meč, u kom su bukvalno ostali bez goriva posle sigurne igre u prva dva seta, završili nešto pre ponoći po lokalnom vremenu i svakako će pokušati što bolje da se oporave za sutrašnje odmeravanje snaga sa Argentinom (15.30 po našem vremenu), koja je ranije danas izgubila od Italije 1:3 (18:25, 20:25, 25:22, 22:25).

Srbija se pre povratka u Beograd sastaje i s Italijom, u nedelju u 15:30.

Selektor Nikola Grbić odigrao je ovaj meč postavom Marko Ivović, Nikola Jovović, Miloš Nikić, Aleksandar Atanasijević, Marko Podraščanin i Srećko Lisinac, libero je bio Neven Majstorović, a par minuta u drugom setu dobio je Dražen Luburić.

Prva grupa Svetske lige igra se po sledećem formatu - 12 reprezentacija se za sva tri vikenda ponaosob razvrstava u tri grupe od po četiri ekipe, tako da u prvoj fazi svako odigra ukupno devet utakmica i to po dve sa dva rivala (Srbiji su to Bugarska i Iran), a po jednu sa pet rivala (Rusija, Poljska, Brazil, Italija i Argentina).

Svi postignuti rezultati "slivaju" se u jednu tabelu, a šest najboljih - ili pet najboljih i Poljska - od 13. do 17. jula će u Krakovu igrati na Fajnal-siks turniru.

"Orlovi" su 2015. osvojili srebrnu medalju, pošto su u finalu poraženi od Francuske, što je bilo prvo takmičenje pod vođstvom Grbića, međutim potom su usledili neuspesi – rana eliminacija sa Evropskog prvenstva, zbog koje smo morali da prođemo "sito i rešeto" na kvalifikacijama za Olimpijske igre, na kojima smo takođe zabeležili neuspeh, tako da je Svetska liga – nažalost – najvažnije nadmetanje za Srbiju ovog leta.



Iran nam je dužnik od Svetskog prvenstva 2014. kada su nas pobedili 3:1 u drugoj fazi. Pre toga, u Svetskoj ligi 2012. igrali smo dva puta, jednom pobedili 3:2, jednom izgubili istim rezultatom, a posle beogradskih 3:1, usledio je i njihov revanš pred frenetičnim navijačima.

Tabela: Srbija 6-1, Brazil 6-1, SAD 5-1, Francuska 5-2, Italija 5-2, Rusija 3-3, Belgija 3-4, Iran 3-4, Argentina 2-5, Poljska 2-5, Bugarska 0-6, Australija 0-6.

Rezultati Srbije do sada:

Kalinjingrad,Rusija (17. - 19. jun): Rusija – Srbija 0:3, Bugarska – Srbija 0:3, Srbija – Poljska 3:0.

Beograd, Srbija (23. - 25. jun): Brazil – Srbija 1:3, Srbija – Bugarska 3:1, Iran – Srbija 1:3.

Teheran, Iran (1. - 3. jul): Iran – Srbija 3:2, Srbija – Argentina, Italija – Srbija.