Ostali sportovi

Gledali smo Drive to Survive: Za sve kojima nedostaje Formula 1

Autor Bojana Zimonjić Jelisavac

Deset sati mog života otišlo je na odgovor na pitanje "vredi li gledati dokumentarni serijal o Formuli".

Izvor: YouTube/Netflix

Dve sezone serijala "Formula 1: Drive to survive" u Netlix produkciji predstavljaju priliku da uronite u svet trka na nekoliko sati, u trenutku kada je neizvesno kada cemo ponovo gledati F1.

Epizode traju u proseku oko pola sata, najkraca je 27 minuta, najduže su po 40. Ima ih deset po sezoni, dakle da zaokružimo da je "Drive to survive" deset sati vašeg života. Nešto manje od sva tri dela "Gospodara prstenova" zajedno. O-ho-ho duže od cele poslednje sezone serije "Igra prestola".

Vredi li? Dala sam deset sati svog života da vam odgovorim na to pitanje.

Izvor: YouTube/Netflix

MONDO PRIKAZUJE: KILLER INSIDE - THE MIND OF AARON HERNANDEZ (PONEDELJAK UVECE)

Po epizodi uvek gledamo dva tima, ali dok je prva sezona koliko-toliko hronološka, druga "meša" dešavanja, trke i staze da bi zaokružila price o vozacima, što je cini malo komplikovanijom za pracenje. Narativ je, dakle, zaokruženiji u prvoj sezoni.

U kojoj je Mercedes odbio da ucestvuje, Ferari je obraden samo kroz potpisivanje ugovora sa Leklerom, dakle prvih deset epizoda, gledamo prakticno osam timova. I ne može se reci da se oseca odsustvo najuspešnijih, jer su ostali dobili priliku da pred kamerama zasijaju, kakvu retko dobijaju tokom sezone. Kada je serijal postao hit, Ferari i Mercedes su se ipak predomislili.

Zabavan podatak - Mercedes je inicijalno pristao da snimi samo jednu epizodu. Odabrano je da ih kamere prate na VN Nemacke gde su slavili 125 godina, ali se ta trka pretvorila u takav fijasko da su zamolili Netflix za još jednu priliku. I tako je nastala jedna od boljih epizoda, posvecena Nikiju Laudi.

Serijal je uraden tako da odaje utisak da bi trebalo da ga gledate iz ugla prošlosti ili buducnosti. Veliki je akcenat na karijerama i životima vozaca koji su na izmaku, jednako kao i na onima koji tek dolaze, a od kojih mnogi 2018. i 2019. nisu ostvarili neki zapaženiji uspeh. Kao da je pomalo pravljen i da bi Formuli privukao novu publiku, jer cesto objašnjava neke stvari koje su svakome ko je ikada gledao opšte poznate. Najmanji je fokus na onome što se dešavalo u samom trenutku snimanja - trci i subsekventnoj frci.

A dešavalo se svašta, ovo je ipak Formula 1. I barem u drugoj sezoni serijala, neke od najvažnijih stvari koje smo videli na stazi, kao da se nisu ni dogodile.

Možda sam veoma subjektivna, ali mene je ipak baš zanimalo kako je razrešena, recimo, drama u Kanadi 2019. kada je Sebastijan Fetel besno sklonio "keca" ispred Hamiltonovog bolida i optužio stjuarde za kradu. 

Daleko više nego da li Kevin Magnusen u slobodno vreme jedri, koje igrice igra Pjer Gasli i koliko duboko može da zaroni Šarl Lekler u tirkiznim vodama oko Monaka u suton, pre nego što mora da izroni po vazduh. Ili ko godinu završava sa titulom "najbržeg vozaca vozica", Kler Vilijams, Robert Kubica ili Džordž Rasel.

Izvor: YouTube/Netflix

Necu vam prepricavati svih 20 epizoda redom, predimo odmah na dodelu nagrada.

Najveci hit obe sezone - Gunter Stajner

Ako je Kristijan Horner najveci gospodin Formule 1, Gunter Stajner je ona druga strana, na najurnebesniji nacin. Šefovi Red bula i Hasa su dušu dali za jedan od onih "expectation vs. reality" mimova, kako ocekuješ da se postaviš u nekoj situaciji visokog pritiska, a kako si se zapravo postavio.

Serijal i pocinje pricom o Hasu, najboljim kvalifikacijama koje pamte u Australiji 2018, i kataklizmom koju su doživeli DVA puta u pitu tokom promene guma obojici vozaca. Beni Hil ga ne bi onako zamislio.

Samo neki od Stajnerovih citata, protkanih socnim psovkama, iz druge sezone.

Izvor: YouTube/Netflix

"Nije tim bankrotirao, odnosno, nije još, zavisi koliko cete vi bolida da razlupate do kraja godine".

Has se 2019. susreo sa problemima presporog bolida, koji su Stajneru zadali ogromne glavobolje, ali i vozaca koji su se slagali kao rogovi u vreci i više puta imali "kontakt" na stazi. Na Silverstonu su se vec u prvom krugu "cuknuli", a onda se svadali ko je kriv.

Stajner ih postrojava, ne dozvoljava da kamere udu u prostoriju, ali su svi još uvek ozvuceni pa slušamo ribanje.


"Dosta mi je obojice! Izneverili ste je*eni tim. Necu da se je*eno bavim time ko je pogrešio, a ko nije. Necu da cujem 'on se nije pomerio' i sva ta s*anja. Džin (Has, vlasnik tima) potroši sto je*enih miliona svog je*enog novca, sada je*eno preti da ce da nam zavrne slavinu, zbog vas dvojice je*enih idiota. Nemam više ništa je*eno da vam kažem, izadite napolje i nemojte da se vracate," kaže on i izbacuje ih iz kancelarije. Magnusen treska vratima i lomi ih.

"Razbio mi je je*ena vrata. Briga me gde je otišao, može da od*ebe. Je*eni pakao. Dva je*ena idiota voze za naš tim".

Moj omiljeni - koliko puta ste bili toliko upljuvani od besa, da ste mogli samo da kažete "sve se je*eno sje*alo"?

Serijal se u obe sezone bavi Romanom Grožanom, kojem nikako da krene. I ne prikazuje ga u baš fer svetlu, jer stalno gledamo samo kako se Grožan žali da je uvek neko drugi kriv za njegove neuspehe. "Provucena" je samo jedna scena u kojoj vidimo koliko mu je teško zbog samog sebe.

Najveci bedak - Pjer Gasli

Talentovani klinac nije 2019, po Hornerovoj proceni, koristio instinkt vec je najveci deo vremena posvetio analiziranju beskrajnih podataka i uporedivanju sebe i Maksa. To ga je, u šestoj epizodi, koštalo mesta u Red Bulu - zarotiran je sa Aleksandrom Albonom iz Toro Roso tima.

Gasli ima samo 23 godine u trenutku kada seda pred kamere i postavlja ekipi Netflixa pitanje, umesto obrnuto.

Izvor: YouTube/AstonMartinRedBullRacing

"Sada hocete da razgovaramo o mom mestu u timu? Hocu odgovor, jer hocu da znam da li ste sve ovo vreme iskreni sa mnom".

Nešto kasnije, neprijatna scena - Albon dolazi na set da bi ga fotografisali za promotivni materijal. Fotograf mu daje veoma precizne instrukcije kako da stane, kako da stavi ruku, da postavi glavu...

Ne da bi ispao super na slici, vec da bi ga što bolje uklopili u Fotošopu "preko" Gaslija.

"Ovu drugu osobu cemo samo obrisati sa fotografije," nehajno mu kaže fotograf. Kakav šamar za Gaslija. Nema više mesto u timu, sad je izgubio i ime i prezime.

Daleko veselija je Ferarijeva "PR mašina", koja se u drugoj sezoni bori sa problemom rivaliteta Fetela i Leklera. Uoci Velike nagrade Amerike, dobijaju ovaj savet.

Izvor: YouTube/Netflix

"Momci, opet se piše o vašem odnosu, ali verovatno necim moraju da popune novine. Mi znamo da se vi volite, pa samo recite to ljudima. Možete povremeno da se ljubite ako želite," kaže im Silvija zadužena za komunikacije.

"Ne moramo tako daleko da idemo, možemo, za pocetak, da se držimo za ruke," kaže Fetel u sedmoj epizodi druge sezone.

Ali, da se vratimo na Gaslija i bedak za trenutak. Serijal nam otkriva i da je Gasli, a ne Lekler, bio najbolji drug vozaca Formule 2 po imenu Antoan Iber, mladog Francuza koji je preminuo posle strašne nesrece na stazi u Belgiji. U zvanicnim prenosima trka, fokus je uvek stavljan na veliko prijateljstvo Šarla Leklera sa "Toniom", cije je ime bilo ispisano na njegovom volanu ostatak sezone.

Najveci "rivalitet koji ce se kad-tad završiti pesnicenjem"

Zaboravite šta se dešava na stazi. Spremite veeeeliku ciniju kokica i gledajte odnos Kristijana Hornera i Sirila Abitbula iz Renoa.

Izvor: YouTube/Netflix

Najuvrnutiji lik Formule 1

Nekadašnji šef Fors Indije, sadašnjeg Rejsing Pointa, "kontroverzni biznismen" Vidžej Malija. Trenutno u bekstvu.

Najveci "Televisa presenta" momenat

Fokus tabloida na "ceprkanje" price o Albonovoj majci, koja je pre njegovog dolaska u Formulu odrobijala nekoliko godina zbog prevare o kojoj bi trebalo snimiti potpuno drugi film, ili serijal.

Najbolji citati

Je l' mogu ja sad da se parkiram i da idem kuci? (Luis Hamilton)

Lakše bi mi bilo s dva magarca, nego s dva vozaca (Kristijan Horner)

Najzabavniji lik Formule 1

Danijel Rikardo, bez premca. A u serijalu cak ni nema one scene kada pita Landa Norisa da li su pocele da mu rastu dlake na, pa, pogodite cemu.

Izvor: YouTube/Netflix

Pocasna nagrada

Ili, vozaci koji su najmanje zastupljeni, ko zna zašto. Antonio Ðovinaci se možda slucajno pojavio u kadru dok su snimali nekog drugog. Kimi Raikonen i Valteri Botas takode. Cak je i Maksu Ferstapenu posveceno zacudujuce malo vremena (da, Ferstapenu, nema "š", nije me mrzelo da prošle godine pitam Holandane, dok sam se raspitivala i koliko je daleko Sandfort, ali sve je to bilo pre korone).

Ima još super trenutaka. Brazil, u kojem Gasli osvaja prvi podijum, za Albona navijamo urlajuci celu trku dok se Hamilton ne zakuca u njega. Hamilton potom dobija kaznu zbog koje Meklaren i Karlos Sajnz slave trece mesto, ali ne na podijumu. Kler Vilijams pokazuje zube, ali i slucajno otkriva da timovi itekako dobijaju pitanja unapred, iako Netflix pristupa serijalu kao da je prilicno spontan. Na kraju intervjua, podseca ekipu, "niste mi postavili ono pitanje o tome da li Vilijams ima buducnost". Ako nastavim da nabrajam, bice vam krace da odgledate serijal nego da procitate sve.

Izvor: YouTube/Netflix

Dakle, deset sati programa - vredi li?

Pa, to umnogome zavisi od vaših ocekivanja. Ako ocekujete potpuni "behind the scenes" doživljaj, gde cete bez cenzure videti prave i iskrene reakcije ljudi iz sveta Formule 1, proživeti s njima svaki uspon ili pad, i nakon tih deset sati izaci sa osecajem kao da ste bili uz njih kroz svaku od trka, onda ne. U pitanju su višedecenijski biznis i mašinerija, iste su šanse da tu zavirite "pod haubu" kolike i da vas neko pusti sa šrafcigerom da pridete bolidu.

Preciznije, ako ocekujete da bude veoma informativno, razocaracete se, ako ocekujete zabavno, na momente i dirljivo, pun pogodak.

Strani kriticari su "Drive to survive" nazvali i rijalitijem, i dokumentarcem, i sapunskom operom, odnosno "španskom serijom" smeštenom u svet sporta. I nije da nisu u pravu.

Izvor: YouTube/Netflix

Ako vam nedostaje Formula 1, kao meni, vredi da gledate, kako god da okrenete. Jer, ko zna kada cemo je opet gledati uživo. Poslednje okvirne procene su da bi sezona mogla da pocne u oktobru, samo mesec dana pre nego što bi se, po regularnom kalendaru za 2020. godinu, završila.

Do tada, gledamo sportske dokumentarce. Ako ste se uželeli baš trkackih, F1 TV je zbog korona virusa besplatan mesec dana, pa izvolite.

Sutra uvece: "Killer Inside - The Mind of Aaron Hernandez". Gledala: Bojana Zimonjic Jelisavac.

Do gledanja!