Lični "rat" sa poslovodstvom firme dovodi već 25 godine bivšeg radnika Tecu Tanaku svako jutro pred kapije svoje nekadašnje fabrike gde istrajno protestuje zbog otpuštanja sa posla.

Ovaj, sada već pedesetoosmogodišnjak, negoduje zbog otpuštanja iz elektronske kompanije Oki još od 1981. godine svirajući na gitaru i pevajući mirovne pesme, piše danas list "Džapan tajms".

Tanaka je otpušten 29. juna 1981. nakon što je odbio premeštaj na drugo radno mesto u kompaniji. U to vreme on i nekolicina njegovih kolega su protestovali zbog odluke rukovodstva da otpusti deset posto zaposlenih, pa je Tanaka odbio premeštaj na drugo mesto protumačivši to nastojanjem rukovodstva da ga ućutka.

Tanaka nije želeo da se pomiri sa otkazom koji je smatrao "nepravednim" pa je započeo dnevne proteste pred kapijom fabrike koji traju već četvrt veka.

Sam Tanaka priznaje da je tvrdoglav i da će nastaviti sa svakodnevnim protestnim pevanjem.

Tanaka svako jutro u 8 časova postavi razglas pred kapije Okija u mestu Takao da bi pola sata pevao i tražio da mu se firma izvini i prizna da mu se svetila zbog njegovog stava o masovnom otpuštanju.

On takodje zahteva uvodjenje nove politike protiv diskriminacije u firmi, kao i vraćanje na posao kako bi kontrolisao sprovodjenje te nove politike.

Kompanija, medjutim, kaže da je slučaj Tanaka za sva vremena završen i ukazuje na odluku Vrhovnog suda iz 1995. godine kojom je podržana odluka firme.

Medjutim, ovaj oženjeni otac dvoje dece, koji zaradjuje za život dajući časove muzike, nema nameru da odustane. Njegov protest, koji podrazumeva i govore na sastancima akcionara, "nadživeo" je tri direktora Okija i 13 japanskih premijera.

Jedan australijski producent sada planira da napravi dokumentarac o ovoj svojevrsnoj predstavi upornog Tanake.

(Tanjug)