Sednica Vlade u Prištini, sa koje je Skupštini trebalo da se prosledi sporazum o demarkaciji sa Crnom Gorom, odložena je za sredu.

Ukoliko na vanrednoj sednici u sredu Skupština ne izglasa nepoverenje Vladi, premijer će uputiti Skupštini na glasanje sporazum o demarkaciji, preneo je Radio slobodna Evropa.

Kako se navodi u saopštenju prištinske Vlade, ta odluka je doneta nakon konsultacija vladajućih partnera, Demokratske partije i Demokratskog saveza, a kojima su prisustvovali i predstavnici SAD.

"Vlada izražava punu posvećenost, u saradnji sa međunarodnim strateškim partnerima, SAD i EU,
da prioritetno reši pitanje ratifikacije državne granice sa Crnom Gorom, što je jedna od najvažnijih odluka za budućnost građana i države Kosova", navodi se u saopštenju.

Sednica je prvobitno bila zakazana za danas u 10 sati, ali se u sali nisu pojavili ministri Demokratske partije, kao ni premijer Isa Mustafa, čelnik Demokratskog saveza Kosova.

Još nije sigurno da vladajuća koalicija ima dvotrećinsku većinu za ratifikaciju sporazuma o demarkaciji sa Crnom Gorom.

Sporazumu o demarkaciji opozicija se već duži niz meseci protivi, a nisu sigurni ni glasovi vladajuće koalicije, kao ni onih koji zastupaju manjinske zajednice. Zbog nemogućnosti da samoproglašeno Kosovo ratifikuje ovaj sporazum, vizni režim EU je i dalje na snazi.

Odluku da se demarkacija nađe pred Skupštinom doneo je sam premijer, nakon telefonskog razgovora sa zamenikom pomoćnika američkog državnog sekretara, Brajanom Hojt Jiom,u petak, nekoliko sati kasnije pošto je zakazana vanredna sednica o poverenju vladi, podseća RSE.

Kosovska štampa piše da će ove nedelje opstanak vladajuće koalicije biti na testu.

"ANA" zapretila ratom Crnoj Gori

Mustafa je izjavio za "Epoku" da će podneti skupštini sporazum o demarkaciji kako bi video da li ta institucija želi da izvuče kosovski narod iz izolacije uz podršku EU i SAD.

On je rekao da ukoliko sporazum ne bude usvojen, skupština će biti predata populistima, folklornoj politici i lažnim optužbama pojedinih ljudi, rizikujući partnerstvo sa EU i SAD.

Kosovo: Granica s Crnom Gorom, pa u EU bez viza

On je dodao Kosovo ne gubi demarkacijom ni jedan kvadratni metar. Veselji je, kako piše "Zeri", juče u Prizrenu izjavio da će poslanici Demokratske partije Kosova (PDK) podržati sporazum i da se nada da će to isto učiniti i koalicioni partner Demokratska liga Kosova (LDK).

Prema njegovim rečima, sednica na kojoj će se glasati o sporazumu o ratifikaciji demarkacije sa Crnom Gorom mora da prethodi zahtevu opozicije da se glasa o poverenju vladi, koje je zakazano za sredu.

Opozicione partije na Kosovu, međutim, ponovile su da će glasati protiv sporazuma, navodi "Epoka".

Glauk Konjufca iz Saoopredeljenja kaže da je njihova pozicija nepromenjana i dodao da je nezadovoljstvo oko sporazuma o demarkaciji prisutno i među poslanicima iz vladajuće koalicije.

Samoopredeljenje se priprema za slučaj da se danas glasa o sporazumu tako što je pozvalo sve svoje aktiviste da se okupe u 17.00 časova u blizini prištinskog Centra za mlade kako bi sprečili glasanje u skupštini, navodi "Lajmi".

Lideri pokreta Samoopredeljenje, Alijanse za budućnost Kosova i Inicijative za Kosovo uvereni su da će sadašnja verzija sporazuma o demarkaciji pasti zajedno sa vladom.

Oni smatraju da je vlada već pala u petak, kada su bili prikupljeni potpisi poslanika da se glasa o poverenju.

Kosovski premijer, međutim, smatra da opozicija ne može da obori vladu i kaže da je njegova partija spremna da ispuni kompletan koalicioni sporazum sa PDK.

Teritoriju Kosova i Metohije od Crne Gore deli prostor dug 80 kilometara.

Razgovori o demarkaciji traju od 2011. godine. Prethodno su kosovske vlasti završile demarkaciju granica s Makedonijom i Albanijom.

---------------------------------

Aplikacija MONDA ponovo na Google Play Store!PREUZMITE JE!