Tribunal je, takođe, odbio tvrdnje Mladićeve odbrane da general nema primereno lečenje u pritvoru u Sheveningenu, kao i da njegovo pogoršano zdravstveno stanje nije spojivo s boravkom u pritvoru.
Mladićevi branioci zatražili su krajem marta od Tribunala da generala privremeno pusti na lečenje u Rusiju, zato što mu se početkom tog meseca u sudskom pritvoru pogoršalo zdravstveno stanje.
Kako je odbrana tada navela u zahtevu, Rusija je prihvatila da se pridržava svih uslova koje bi Tribunal propisao, kao i da Mladića vratu u Hag kada bude pozvan.
Ratni komandant Vojske Republike Srpske Mladić (75) u pritvoru Tribunala očekuje prvostepenu presudu po optužnici za genocid u Srebrenici, progon Muslimana i Hrvata širom BiH koji je u šest opština imao razmere genocida, terorisanje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem i uzimanje pripadnika Unprofora za taoce, 1992-95.
U danas objavljenoj odluci, raspravno veće predsedavajućeg Alfonsa Orija navelo je da je uzelo u obzir garancije Rusije da bi se pridržavala svih uslova koje bi Tribunal nametnuo za privremeno oslobađanje Mladića i lečenje u Moskvi.
Veće nije uvereno da bi se optuženi vratio u sedište Tribunala, ako bi bio privremeno oslobođen, zato što se nije dobrovoljno predao Tribunalu, nego je umesto toga 16 godina izbegavao hapšenje, piše u odluci haškog suda.
Sudije su navele i da je Mladić do 2011. godine živeo kao begunac "uprkos ozbiljnim medicinskim" problemima, koji ga "nisu sprečavali da nastavi da živi kao begunac".
Koji su to zdravstveni problemi, redigovano je u verziji odluke za javnost, budući da Tribunal podatke o bolestima optuženih smatra privatnim i poverljivim.
Zbog toga što je Mladić i tokom bekstva bio ozbiljno bolestan, veće je kao "diskreditovan" odbacilo argument odbrane da general, ako bi bio pušten na privremenu slobodu, ne bi, usled narušenog zdravstvenog stanja, mogao da ponovo pobegne.
Osvrćući se na trenutno Mladićevo zdravstveno stanje, za koje je odbrana tvrdila da je znatno pogoršano u pritvoru Tribunala, raspravno veće je, na osnovu izveštaja sudskih lekara i nezavisnih specijalista, zaključilo da je generalovo stanje "stabilno, uz rizike koji su opisani kao odgovarajući njegovom dobu i zdravstvenim incidentima u prošlosti, koji uglavnom potiču iz vremena pre njegovog hapšenja".
Nalaze srpskih i ruskih lekara i specijalista o Mladićevoj bolesti, na koje se pozivala odbrana, sudije su odbacile uz obrazloženje da "oni ili nikada nisu lično pregledali optuženog ili su ga videli samo 2015".
Nasuprot tome, nezavisni specijalisti, koje je angažovao sud, ocenili su, kako piše u odluci, da je Mladićevo lečenje u poslednjih nekoliko godina bilo u skladu s međunarodnim standardima.
U vezi s poslednjim incidentom koji je Mladić doživeo 3. marta 2017. godine, raspravno veće zaključilo je, takođe, da "nema akutnih medicinskih problema" kojima se lekari nisu posvetili.
Sudije su utvrdile da Mladićeva odbrana "nije uspela da potkrepi svoju tvrdnju da optuženi nema odgovarajući medicinski tretman u sudskom pritvoru".
"U skladu sa tim, raspravno veće ostaje uvereno da je zdravstveno stanje optuženog spojivo sa nastavkom pritvora", zaključak je današnje odluke Haškog tribunala.
Mladićeva odbrana, pozivajući se na svoje medicinske specijaliste, tvrdila je da general u proteklih gotovo šest godina, koliko je u pritvoru u Sheveningenu, nije imao primerenu medicinsku negu i da mu se zbog toga stanje pogoršalo.
Kako se veruje, Mladić je pre hapšenja, krajem maja 2011. godine, preživeo tri moždana udara. Od tada je nekoliko puta bio prebacivan u hašku bolnicu Bronovo na ispitivanja i lakše intervencije.
U junu 2013. godine, Mladić se u sudnici zahvalio Tribunalu i njegovom medicinskom osoblju što su mu "spasili život" i "izvukli ga iz groba".
Po odbrani, međutim, Mladićevo zdravstveno stanje stalno se pogoršava, a, usled rizika od novog moždanog udara ili infarkta, neophodno je bolničko lečenje u jednoj ruskoj bolnici koja je pristala da generala prihvati.
Iz zahteva odbrane proizlazi da je Mladić, početkom marta ove godine, ponovo bio prebačen u bolnicu Bronovo.
Mladićevi branioci u zahtevu su upozorili su da je u martu 2006. Tribunal odbacio istovetni zahtev bivšeg predsednika Srbije Slobodana Miloševića koji je ubrzo preminuo u sudskom pritvoru.
-------------------------------
Aplikacija MONDA ponovo na Google Play Store! PREUZMITE JE!
"Nisam video da su navijači tražili 12 srpskih igrača": Željko Obradović progovorio o Partizanu, ovo mu smeta
NOVO NA MONDO PORTALU: Probaj MONDO sudoku, svaki dan u 19h nova igra!
"To je tajna između Željka i mene": Nilikina za MONDO progovorio o Partizanu, Dončiću i pozivu Crvene zvezde
Milicu pred svadbu ostavio verenik zbog kilaže: Naša influenserka se zainatila, danas je riba i po!
Relja u Beogradu našao skupoceni novčanik pored kontejnera: Kada ga je vratio vlasnici, ostao je potpuno razočaran