[VIDEO] Pro-gov’t group prays in front of Hagia Sophia demanding conversion to mosque https://t.co/IjaNJs58llpic.twitter.com/WSNEaQR9je
— Turkish Minute (@TurkishMinuteTM) May 14, 2017
Ovakvih skupova biloi je i prethodnih godina, ali se sada situacija promenila, Turska je znano manje sekularna država nego što je to bila od vremena Kemala Ataturka, i šanse za "povratak" Aja Sofije su sada veće.
(Hag)Aja Sofija ili Sveta Sofija (grč. Αγία Σοφία; tur. Ayasofya) je bivša pravoslavna patrijaršijska bazilika (crkva), kasnije carska džamija, a sada muzej (tur. Ayasofya Müzesi) u Istanbulu u Turskoj.
Predstavlja remek-delo vizantijske arhitekture i umetnosti uopšte. Bila je najveća crkva na svetu gotovo hiljadu godine, sve do gradnje Seviljske katedrale 1520. godine.
Od vremena završetka gradnje za vreme cara Justijana, 537. pa sve do 1453. godine, služila je kao pravoslavna saborna crkva i sedište Vaseljenskog patrijarha. Bila je i katolička crkva, između 1204. i 1261. godine, za vreme Latinskog carstva.
Građevina je bila džamija od 29. maja 1453. do 1931. Zatim je sekularizovana i otvorena kao muzej 1. februara 1935. godine., po naređenju Kemala Ataturka.
Posebno poznata po masivnoj kupoli, smatra se oličjem vizanzijske arhitekture, za koju se kaže da je "promenila istoriju arhitekture”, piše Vikipedija.
Aja Sofija danas predstavlja jedan od najznačajnijih spomenika svetske kulturne baštine i nalazi se na listi UNESCO.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina