• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Monstrumi truju pse u Srbiji i bojnim otrovima

Izvor MONDO/Agencije

Među najčešće korišćenim otrovima za trovanje životinja u Srbiji nalaze se i nekadašnji bojni otrovi opasni za ljude, a najčešće je to karbofuran, zabranjen još 2014. godine, objavio je Vojvođanski istraživačko analitički centar.

 Trovanje pasa i mačaka otrovom Izvor: MONDO/Lana Stošić
Izvor: MONDO/Lana Stošić

VOICE navodi da upotrebom opasnih bojnih otrova problem trovanja životinja na javnim površinama postaje "pitanje nacionalne bezbednosti", a osim vlasničkih, stradaju domaće, divlje i zaštićene vrste.

Jedan od poslednjih talasa trovanja desio se početkom jula u Sokobanji, gde je u roku od nekoliko dana zabeleženo uginuće više desetina životinja, pasa i mačaka, najviše vlasničkih, a sagovornici VOICE dodaju da samo tako veliki slučajevi dospeju do medija, dok drugi ostaju potpuno skriveni.

U većim gradovima poput Beograda ili Novog Sada, trovanje pasa i mačaka traje neprekidno, pa su građani morali da pokrenu grupe na društvenim mrežama kako bi se upozoravali na sumnjive materije na javnim površinama.

Pored karbofurana, trovači koriste i kreozan, a te zabranjene supstance se lako nabavljaju na crnom tržištu, piše VOICE.

Predstavnica udruženja za zaštitu životinja "Spans" Jovana Brkić rekla je da trenutno nema efektivne kontrole nadležnih i kažnjavanja za kupovinu i prodaju tako opasnih supstanci.

"Samim tim, trovanje je postalo vrlo uobičajen način da se mrzitelji životinja obračunavaju s njima", navela je Brkićeva, a dodaje se i da je trovanje životinja u Srbiji prisutno stalno i da ne zavisi od doba godine, ruralne ili urbane sredine.

Ubijene višestruke šampionke u Palanci! (FOTO)


VOICE dodaje da je prema zakonima u Srbiji trovanje životinja ozbiljno krivično delo, ali da do sada po tim odredbama krivičnog zakona nije doneta niti jedna presuda.

Predsednica Upravnog odbora udruženja "Link plus" Nataša Vukmirović rekla je da je to udruženje podnelo brojne krivične prijave protiv osoba za koje se sumnjalo da truju životinje, ali da su one "odbačene zbog nedostatka dokaza".

Užas u Makedoniji: Masovna trovanja pasa

"Trudimo se da sami skupimo dokaze kad podnosimo krivičnu prijavu i tako pomažemo državnim organima, ali se suočavamo s podsmehom ili besom, umesto da naša pomoć bude prihvaćena", navela je Vukmirovićeva.

Trovanje životinja obuhvaćeno je Poglavljem 27. Životna sredina i klimatske promene u pregovorima sa EU, a sagovornici VOICE su ocenili da pitanje zabranjenog karbofurana može predstavljati problem, jer je on zabranjen i u EU.

Prema podacima Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode (PŽP), samo u periodu od 2009. do 2014. godine evidentirano je 106 uginulih zaštićenih vrsta ptica, od čega je za 93 analizama dokazano trovanje karbofuranom.

Komentari 20

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

JP

Ako ne zasluzuju zivotinje da zive,ne zasluzuju ni neki ljudi.Sta sad treba da ih otrujem?Da se uvede zakon kao u svim normalim drzavama,neodgovorne vlasnike kazniti,ili oduzimanjem zivotinja,ili novcano.Pa da vidite kako posle ne bi bilo napustenih zivotinja,tako da ovi bezm*dasi ne bi imali priliku da svoje bolesne ideje koriste na neduznim zivotinjama.

Срки

И ја имам два пса али се плашим паса луталица

Vrdnik

Trenutno se desava masovno trovanje pasa I macaka, vlasnickih, po dvoristima u Vrdniku, turistickom mestu na Fruskoj Gori. Sve otrovane zivotinje su bile u svojim dvoristima. Mi smo ovde turisti, dosli sa svojim ljubimcima, I dozivljavamo pakao I stres. Toliko o tome da treba da letujemo u Srbiji. Ovde dolazimo vec sest godina, ali vise se vracati necemo.

special image