Tači je izrazio želju da se uspostavljeni prijateljski odnosi Prištine i Svete stolice "podignu na isti nivo koji uživaju ostali narodi u svetu".

Kako je prenela RTK 2, Tači je papu obavestio o "konsolidovanju kosovske države, o suživotu među različitim zajednicama i verama".

Obavestio je papu o dijalogu Beograda i Prištine radi, kako je rekao, "izgradnje dobrih susedskih odnosa, normalizacije odnosa i međusobnog priznavanja".

"Dakle, radimo da promovišemo, na Kosovu, u regionu i u svetu, vrednosti kao što su mir, dijalog, saradnja, tolerancija, suživot. Ovo je današnje Kosovo iako mnogi još uvek pamte Kosovo iz prošlosti, ratno i razarajuće", rekao je Tači i dodao da je "Kosovo je primer dijaloga između zajednica i verskog suživota".

On je, kako se navodi, zahvalio na podršci koju je "Vatikan pružao Kosovu u gajenju mira i demokratije"

Tači moli papu da Vatikan prizna Kosovo

Papu je obavestio o organizovanju godišnje konferencije, "Inter-Faith Kosova", na kojoj se verski poglavari, akademici, političari, naučnici, a među njima i mnogobrojni bivši lideri država i laureati Nobelove nagrade za mir, sastaju i razgovaraju o produbljenju dijaloga među verama u čitavom svetu.

Tači je, dodaje se, papu obavestio i o osnivanju Komisije za istinu i pomirenje, koja ima za cilj da "zaključimo poglavlje sukoba i da otvorimo poglavlje saradnje"

U izveštaju RTK 2 se, međutim, ne navodi šta je poglavar Rimokatoličke crkve rekao Tačiju.

Posle sastanka sa papom Tači će otputovati u SAD, gde će ga u Beloj kući dočekati potpredsednik Sjedinjenih Američkih Država, Majkl Pens.

Navedno je da će na ovom sastanku Tači "zatražiti nastavak američke podrške jačanju međunarodne subjektivnosti, ekonomskom razvoju Kosova i procesu evro-atlantskih integracija".

Tači će zatražiti i "uključivanje SAD u poslednju fazu procesa dijaloga" Beograda i Prištine, "kao garanta mira i stabilnosti u regionu".