On je ponovo odbacio Todorićeve optužbe na račun hrvatske vlade, prenosi Hina.
"Ponovo odbacujem tu tezu i ne komentarišem proces", rekao je Plenković novinarima koji su od njega tražili komentar Todorićevih tvrdnji da se u slučaju "Agrokor" radi o političkom progonu i projektu rušenja koncerna.
Navodi se da je Plenković rekao da nema nikakvih saznanja gde se nalazi Ivica Todorić i da li je u Švajcarskoj, kako su objavili hrvatski mediji.
Hina prenosi i da je ministarka spoljnih i evropskih poslova Marija Pejčinović Burić takođe novinarima rekla da nema informacije o tome gde je Todorić.
Zamenik predsednika HDZ i član Istražne komisije za slučaj "Agrokora" Milijan Brkić izjavio je ranije danas bi Todorić, ako poštuje institucije pravne države, trebalo prvo da se vrati u Hrvatsku, a da onda pred institucijama objasni svoje tvrdnje.
Kriza Todorićevog koncerna postala je vidljiva kada je početkom ove godine rejting agencija "Moddy s" objavila procenu da postoje izgledi da "Agrokor" ove godine bankrotira.
S obzirom na činjenicu da u okviru Agrokor koncerna posluje 61 kompanija u Hrvatskoj, Sloveniji, BiH, Srbiji i Crnoj Gori, neizvesnost je zahvatila čitav region. Ova kriza je dovela u pitanje i posao za oko 60.000 ljudi koji su zaposleni u Agrokoru, od čega je oko 20.000 van Hrvatske.
O veličini Agrokora govori i podatak da ovaj koncert direktno utiče na blizu 3 odsto hrvatskog BDP-a. U Srbiji Agrokor je vlasnik velikih maloprodajnih lanaca IDEA, Mercator S i Roda, kao i kompanija Dijamant Zrenjanin, Frikom, Kikindski mlin i "Mivela". U Hrvatskoj u sastavu koncerna posluju poznate kompanije poput "Belja", "Jamnice", "PIK Vrboveca", "Solane Pag", "Leda", "Zvijezde", ali i veliki maloprodajni lanac Konzum kao i "Tisak".
U prvih mah, posle izbijanja ovog finansijskog skandala, izgledalo je da će poverioci Agrokora, pre svega velike banke poput SBER banke, VTB banke i drugih krenuti u proces rešavanja ovog problema i konsolidacije dužnika. Vrlo brzo se uključila i hrvatska vlada, očigledno se rukovodeći američkim principom "Too Big To Fail" (ustanovljen na početku velike finansijske krize 2008. godine u SAD-u) ili čak da se ne dozvoli da banke-poverioci (najveći poverioci su upravo ruske banke) samostalno odlučuju o sudbini Agrokora.
Tako je u Saboru po hitnom postupku usvojen "lex specialis", zakon koji je u hrvatskoj javnosti vrlo brzo dobio nadimak "Lex Agrokor", a koji omogućava hrvatskoj vladi da uvede prinudnu upravu u kompanijama od strateškog značaja za hrvatsku ekonomiju. Pošto vlasnik Agrokora Ivica Todorić nije imao puno izbora, zatražio je od hrvatske vlade da po ovom novom zakonu uvede prinudnu upravu u tom koncernu.
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
"Trebalo je da ubacim 30 poena, neće niko da nas sažaljeva": Petrušev o porazu od Partizana za otrežnjenje!
Mondo ukrštenica za 22. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba