Od onog da je u pitanju nacionalni program Velike Srbije, preko toga da su ga sprovodili Slobodan Milošević i Dobrica Ćosić, pa do optužbi da je najviše doprineo raspadu nekadašnje SFRJ...
I dok je trajala zajednička država, kada je na takođe "misteriozan način" Memorandum SANU dospeo u javnost, nailazio je na osudu kako tadašnjeg srpskog komunističkog rukovodstva, tako i vladajućih i intelektualnih krugova tada bratskih republika Slovenije i Hrvatske.
Iako je od kada je napisan prošlo 30 godina, ovaj dokument i poslednjih godina izaziva konstantnu pažnju. Citira se u Haškom tribunalu na suđenju optuženima za ratne zločine, a nedavno su čak i najavljenu Deklaraciju o zaštiti i opstanku srpske nacije, u bivšim republikama, kao i pojedine NVO proglasile za "treći memorandum", kažu iz SANU.
Srpska akademija nauka i umetnosti odlučila je da stvar u potpunosti razjasni.
Prenosimo vam sve odgovore na sva sporna pitanja u vezi sa Memorandumom SANU iz 1986. godine koje je danas objavio jedini živi tvorac ovog dokumenta, akademik Vasilije Krestić.
ODAKLE MEMORANDUM:
1. Odluka da se napiše Memorandum doneta je, kaže Krestić, zato što su mnogi članovi SANU uvideli da je Srbija posle donošenja Ustava 1974. godine zapala u tešku krizu. Pošto, kaže, partija na vlasti, osim "grčevite borbe da očuva vlast", za drugo nije bila sposobna, Akademija je odlučila da se Memorandumom uključi u politiku, ukaže na sve probleme sa kojima se suočila Srbija i podstakne njihovo rešavanje.
2. Akademija je odlučila da se oglasi Memorandumom i zato što je, kaže Krestić, "svim mislećim ljudima" u Srbiji i SANU bilo jasno da je Jugoslavija zapala u tešku krizu. Bilo je, kaže vidljivo i da posebno dve severozapadne republike nastoje da uspostave konfederaciju, čime su pripremale "teren za secesiju i razbijanje zajedničke države".
CILJ MEMORANDUMA
Krestić kaže da su, sluteći zlo do kojeg će dovesti raspad Jugoslavije, akademici hteli da sačuvaju Jugoslaviju u federalnim okvirima, ali u kojima bi Srbija bila potpuno ravnopravna sa ostalim federativnim jedinicama i ne bi bila podređena i "obesnažena" autonomnim pokrajinama.
Dakle, kako kaže Krestić - Memorandum nije zagovarao rušenje, već očuvanje Jugoslavije. On dodaje da je Memorandum smetao i da su ga najviše napadali oni koji su odlučili da napuste Jugoslaviju - a to su Slovenija i Hrvatska. Takođe tvrdi da su, zapadne sile, "kada su odlučile da razore Jugoslaviju", se svom silinom okomile na Srbe zato što su bili protiv razbijanja zajedničke države. "Srbija i Srbi su zato žigosani kao glavni krivci za sva zlodela koja su se dešavala na tlu Jugoslavije", ocenio je srpski akademik.
ZAŠTO NAPADI IZ SLOVENIJE, HRVATSKE i SRPSKIH KOMUNISTA?
Krestić kaže da je Memorandumom izvršena analiza stanja koja je vladalo u Jugoslaviji, i da je pokazano da je Srbija Ustavom iz 1974. godine, dovedena u tešku situaciju u odnosu na ostale Republike. Zbog toga su se, kaže Hrvatska i Slovenija okomile na akademike i Memorandum. "Njima je odgovarala slaba i Ustavom iz 1974. godine na pokrajine razbijena Srbija, Srbija bez plana i cilja"...
Krestić ukazuje i na dosad nepoznati dokument koji je objavio u najnovijem izdanju Memoranduma - a u pitanju su stavovi Saveza komunista Srbije o Memorandumu - Komunistička partija Srbije i njeni čelnici bili su, kaže teško pogođeni kritikom u tom dokumentu. "Posebno ih je uznemirila kritika koja se odnosila na Josipa Broza, Edvarda Kardelja i odluke AVNOJ-a". Osim toga, kaže Krestić, vodeći ljudi iz partije uplašili su se da se u SANU pojavila ozbiljna opoziciona grupacija, koja bi mogla da ugrozi partiju na vlasti. "Tako se desilo da su se vlastodršci Srbije našli na istim pozicijama sa Zagrebom, Ljubljanom i zapadnim silama koje su odlučile da rasture Jugoslaviju".
O VELIKOSRPSKOJ POLITICI
Jedna od glavnih optužbi vezana za Memorandum odnosila se na to da je dokumentom zagovarana velikosrpska politika i da je on zapravo velikosrpski program. Pod tom optužbom našao se i u Haškom tribunalu. Ipak, kaže Krestić, ni u jednoj presudi dosad izrečenoj u Trinubalu nije pomenut Memorandum."Treba li boljeg dokaza da je optužba o velikosrpskoj politici Akademije i Memoranduma podla i zlonamerna izmišljotina, koja se i danas, naročito iz Zagreba, neprestano ponavlja?", zapitao je akademik.
On odbacuje i navode da je "u pitanju zlokobni ratnohuškački dokument koji je poslužio za krvave ratne pohode 90-tih godina prošlog veka" i odgovornost pripisuje našim komšijama: "Kada se zna da je Franjo Tuđman izjavio da 'rata ne bi bilo da ga Hrvatske nije htela, a htela ga je zato što je znala da ne može biti nezavisne Hrvatske dok postoji Jugoslavija'.
Krestić ističe i da Memorandum nije pisan kao velikosrpski program, niti sa namerom da bude nacionalni program, već je pisan s ciljem da posluži jednokratno, u tom trenutku, a ne u budućnosti.
DA LI IZA SVEGA STOJE ĆOSIĆ I MILOŠEVIĆ?
Sistematski su se, kaže akademik Krestić, širile vesti da iza njega stoje Milošević i Ćosić, da ga je čak naručio Milošević, a da je Ćosić njegov inspirator i jedan od najglavnijih tvoraca.
"Pripisivati Miloševiću Memorandum kao program, čista je izmišljotina", rekao je Krestić i podsetio da je upravo Milošević napao Memorandum i za sve vreme vladanja nijednom nije posetio SANU.
"Dobrica Ćosić nije bio član Komisije koja je pisala Memorandum i uopšte nije uticao na sadržaj tog dokumenta", rekao je Krestić i dodao da je, kada je Ćosić postao predsednik Jugoslavije, Memorandum kao politički dokument već bio mrtav.
"ZET NOVINAR"
Tokom godina vlada i misterija o tome kako je nedovršeni dokument SANU dospeo u javnost pre nego što je postao punovažni akt Akademije. Mi bismo rekli "preko veze", a akademik Krestić objasnio je to ovako - "Sada, posle 30 godina pouzdano znamo da je tačna samo pretpostavka koja se ticala akademika Jovana Đorđevića. Njega je, kao i neke druge akademike Komisija zamolila da pregleda i stavi primedbe sa stanovišta svoje struke, na tekst Memoranduma. Rukopis, koji je dobio od Komisije, on je u prisustvu nekoliko svedoka predao svom zetu Aci Đukanoviću, novinaru "Večernjih novosti".
Ipak, Krestić kaže da nije tačno da je dokument u javnost izašao nezavršen. "Komisija koja ga je pripremala privela je kraju svoj posao i predala ga jezičkim stručnjacima na lekturu. Da nije završen, ne bi išao na lekturu", rekao je Krestić.
KAKO JE MEMORANDUM POSTAO BAUK
Jasno je, posle svega, kaže Krestić da je od Memoranduma načinjen bauk za zastrašivanje svih koji Srbiji i Srbima nisu naklonjeni.
"Napadima na Memorandum, koji još nisu prestali zadatak je bio i do danas je ostao da se svako srpsko nacionalno objedinjavanje, svaki srpski plan za napredak i uspešniji razvoj oceni kao nacionalistički ili velikosrpski, pa da se zaustave i osujete", rekao je Vasilije Krestić.
Tači: Zli duh kog "hrani" Srbija, velika Srbija...
ZA SANU ZAVRŠENA PRIČA
Predsednik SANU Vladimir Kostić naglasio je više puta u svom govoru da nacrt teksta Memoranduma SANU nikada nije ni u jednom telu SANU zvanično prihvaćen kao dokument ove ustanove.
Rekao je i da je SANU pod senkom tog dokumenta napadana i besprizorno osuđivana kao vinovnik krvavog raspleta tokom rasada Jugoslavije, "kao genocidni zatočenik najcrnjeg retrogradnog nacionalističkog zla".
"Danas, što se nas tiče zatvaramo krug i ceo slučaj ostavljamo istoriji, ma kako to patetično zvučalo, ali ovog puta sa jednim brojem jasnije izrečenih objašnjenja i činjenica", rekao je Kostić.
Nadamo se da je i vama sada donekle jasnija priča o Memorandumu kao "najkontoverznijem papiru" srpske istorije.
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
"Trebalo je da ubacim 30 poena, neće niko da nas sažaljeva": Petrušev o porazu od Partizana za otrežnjenje!
Mondo ukrštenica za 22. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!