On je dodao će Turska u operaciji "Maslinova grančica" preuzeti kontrolu nad sirijskom provincijom Afrin, kao što je to već učinila sa sirijkim gradovima Džarabulus, Al-Rai i Al-Bab.

"Odlučni smo, pitanje Afrina će biti rešeno. Nećemo uzmaći. Razgovarao sam o tome sa našim ruskim prijateljima, imamo dogovor", rekao je Erdogan tokom sastanka koji je prenosila turska televizija.

On je dodao da je Ankara o toj operaciji razgovarala i sa drugim silama, uključujući SAD, ali je priznao: "U neke stvari Amerikance nismo mogli da uverimo". Turski predsednik nije izneo više detalja o tome.

Prema njegovim rečima, pošto Turska "nema nameru da bilo šta okupira", njen jedini cilj u Siriji je da "osvoji srca".

ZAOŠTRAVA SE: Turska vojska ušla u Siriju? FOTO

On je, takođe, izrazio nestrpljenje zbog zahteva, uključujući i one iz Vašingtona, da odredi precizan rok trajanja operacije, dodavši da će vojna operacija biti završena kada njen cilj bude postignut.

"Koliko ste vi bili u Avganistanu? Da li je završeno u Iraku?", rekao je on podsećajući na američko vojno prisustvo u tim zemljama, koje je započelo 2001. odnosno 2003. godine.

undefined Sirija

"U takvim ratovima nema matematike. Kako se usuđujete da nas to pitate?", dodao je Erdogan.

Turska vojska gađa danas kurdske snage i u istočnoj Siriji, stotinama kilometara daleko od enklave Afrin, prenela je kurdska novinska agencija Havar.

Agencija je prenela i da su kurdski borci uzvratili prekograničnu vatru u provinciji Hasakeh, pretežno kurdskom području na granici s Irakom.

Turska je u subotu pokrenula Operaciju "Maslinova grančica" i izvela vazdušne napade na kurdske "Jedinice za zaštitu naroda" (YPG), koje podržavaju Amerikanci, a koje Ankara smatra produženom rukom terorističke Radničke partije Kurdistana (PKK).

NAPAD TURSKE: Kopnene trupe kreću na Siriju!

Turske kopnene trupe u nedelju su ušle u provinciju Afrin.

Inače, tursko-kurdski sukob je etnički sukob između Turaka i Kurda koji traje od završetka Prvog svetskog rata. Kurdi se bore za otcepljenje od Turske i stvaranje svoje države Kurdistan.

Od početka oružanih sukoba između Turske i Radničke partije Kurdistana 1984. poginulo je više desetina hiljada ljudi.

LAVROV: SAD PODSTIČU KURDSKI SEPARATIZAM

Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov rekao je danas da SAD podstiču separatizam među Kurdima i da ih obeshrabruju da se priključe dijalogu.

Lavrov je rekao da SAD ne razumeju situaciju u Siriji i da namerno stvaraju provokacije, misleći na američki predlog stvaranja graničnih snaga kurdskih "Jedinica za zaštitu naroda", na koje Turska gleda kao na terorističku grupu, prenosi AP.

On je rekao da Moskva na Kurde gleda kao na važnu stranu u pregovorima nakon završetka rata u Siriji i da bi njihov glas trebalo da se čuje.

LONDON: TURSKA IMA LEGITIMAN INTERES

Portparol britanskog premijera Tereze Mej rekao je da London pažljivo prati događaje u Siriji nakon napada Turske na oblast grada Afrina.

On je dodao da Turska ima legitiman interes u osiguranju svojih granica, ali će London raditi sa Turskom da nađe načina da se zaustavi moguća eskalacija.

"Mi priznajemo da Turska ima legitiman interes u osiguranju svojih granica“, rekao je portparol novinarima.

On je dodao da je Britanija posvećena bliskoj saradnji sa Turskom i drugim saveznicima kako bi se obezbedila stabilnost, sprečila eskalacija situacije i zaštitili bezbednosni interesi Turske.

Turska vojska gađa kurdske snage u istočnoj Siriji, stotinama kilometara daleko od enklave Afrin, prenela je kurdska novinska agencija Havar.

Agencija je prenela i da su kurdski borci uzvratili prekograničnu vatru u provinciji Hasakeh, pretežno kurdskom području na granici s Irakom.