• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Čak 12 odsto učenika u kontaktu sa drogama!

Izvor MONDO/Tanjug

Oko 12,5 odsto učenika u Srbiji bilo je u kontaktu sa drogama prošle godine pokazalo je istraživanje Ministarstva prosvete i Svetske zdravstvene organizacije (SZO).

 Droga u školama  u Srbiji Izvor: MONDO/Bojana Zimonjić Jelisavac
Izvor: MONDO/Bojana Zimonjić Jelisavac

V.d.direktora ''Batuta'' Verica Jovanović rekla je da je prošle godine 12,5 odsto učenika došlo u kontakt sa psihoaktivnim supstancama koje izazivaju bolesti zavisnosti u istraživanju koje je sprovela SZO u saradnji sa Ministarstvom prosvete.

''Pri analizi podataka utvrđeno je da je u poslednjoj nedelji istraživanja 9,5 učenika došlo u neposredni kontakt sa nekom od supstanci koje mogu da izazovu bolest zavisnosti, a tu spada i duvan'', navela je Jovanović na seminaru za edukaciju timova za borbu protiv narkomanije u školama održanom u Institutu za javno zdravlje ''Dr Milan Jovanović Batut''.

''Naš cilj je da dete ima svest da treba da odbije drogu kada mu se ponudi i da čvrsto stoji iza toga jer da zna šta sve to sa sobom nosi. Kada dođemo do tog nivoa, tek tada ćemo uspeti'',naglasio je na istom skupu ministar Zlatibor Lončar.

Ministar je ukazao da deci i roditeljima treba predočiti šta je droga i koje su posledice njenog konzumiranja, kao i da je dužnost društva da deci ponudi alternative koje će ih odvratiti od droga i da im ukaže na uspešne javne ličnosti kao uzore.

RAT s dilerima iz školskih dvorišta

''Važno je i da uspostavimo poverenje sa decom da bez straha mogu da nam ukažu na one koji im nude drogu, a na državi je onda da to reguliše tako da dete nema nikakve posledice zato što je to reklo'', naveo je ministar.

On je dodao da se zalaže da se uvedu najstrože kazne za dilere droge koji se, kako je napomenuo, najčešće osuđuju na nekoliko meseci ili najduže godinu dana.

Istakao je i da Ministarstvo zdravlja ima dobru saradnju i sa drugim sektorima uz napomenu da je uovoj godini registrovano 20 novih psihoaktivnih supstanci.

Pomoćnica ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Gordana Kosanović kazala je da jednokratne aktivnosti nisu dovoljne za prevenciju narkomanije u školama i da taj problem nijedna institucija ne može sama da reši.

UŽAS: Deca iz Srbije hvale se drogom na Instagramu

Ona je ukazala da će polaznici edukativnih seminara imati zadatak da motivišu roditelje i nastavnike da ozbiljno pristupe ovom problemu.

Kosanović je najavila da Ministarstvo prosvete priprema i uputstvo školama kako da u okviru redovnog nastavnog programa organizuju aktivnosti na prevenciji narkomanije za sve uzraste.

''Škole su još uvek najbezbednija mesta za učenike, a ono što se dešava van škole je značajnije. Zatom kao roditelji i nastavnici treba da naučimo decu kako da odole iskušenjima i izazovima kao što je droga'', naglasila je Kosanović.

Tagovi

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Pingvin sa Madagaskara

Zlatno doba.

Msta-s

Pa ako je 12 odsto onda je super!!!

KiM

Da postavim jedno pitanje:"Kako u komunizmu i socijalizmu"nismo imali epidemiju narkomanije,alkoholizma i kriminala,medju decom?"To su kao"totalitarni"rezimi!Pa u nekim stvarima jesu.Ali kako u demokratiji i sve naj drustvima,imamo ovo porazno stanje medju mladima?Ja cu i odgovoriti.Pa imamo jer imamo laznu demokratiju,a stvarno klasno drustvo,gazda i najamnih obespravljenih radnika i naroda.Manjina vlada svojim zakonima nad vecinom.Pa nas medijski"siluju"da to prihvatimo kao za nase dobro.Ali narod oseca da mu nije dobro,bez obzira na besomucnu propagandu.A mladi su najosetljiviji i ranjiviji,pa evo problema u njihovoj populaciji.Ima i kod drugih ali ne reaguju kao mladi.Ovo demantuje hvalospeve vlasti" da nikad vise demokratije"a evo i nikada vise nevolja kod mladih a i drugih.Realnost se ne moze sakriti,ma koliko se vlast trudila da to uradi.

special image